Kültür Sanat

Devlet Türk Sanatları Yarışması için 2024 yılı başvuruları başlıyor

Devlet Türk Sanatları Yarışmasının 22'ncisi için başvurular 4 Mart'ta başlayacak ve 6 Mayısta sona erecek. Yarışmaya başvurular hüsnühat, tezhip, minyatür, çini, ebru, kalem işi ve katı' kategorilerinde yapılabilecek.

Devlet Türk Sanatları Yarışması için 2024 yılı başvuruları başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türk sanatlarını desteklemek amacıyla iki yılda bir düzenlenen yarışma; geleneksel el sanatlarından hüsnühat, tezhip, minyatür, çini, ebru, kalem işi ve katı' kategorilerinde düzenlenecek yarışma ile özellikle gençlerin gelenekten yararlanarak özgün eserler üretmeleri teşvik edilecek.

Seçici kurul tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda her kategoride başarı ödülüne layık görülen üç esere ayrı ayrı 30 bin lira, sergileme ödülüne layık görülen 42 esere yine ayrı ayrı 6 bin lira para ödülü takdim edilecek.

Ödül sahiplerinin başarı ve sergileme belgesi de alacağı yarışmanın toplam para ödülü ise 882 bin lira olacak.

Türkiye'nin köklü kültür mirasının en zarif çizgilerinin geleceğe aktarılmasına imkan sunacak yarışmanın başvuruları 4 Mart'ta başlayacak ve 6 Mayıs'ta sona erecek

Katılmak isteyenler şartnameye e-Devlet bağlantılı "https://gorselsanat.ktb.gov.tr/" internet sitesi üzerinden çevrim içi ulaşabilecek.

Yorumlar