İslamiyet

Prof. Dr. Ali Erbaş: Din İşleri Yüksek Kurulunun dediklerine bakacaksınız"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İhtilaflı, yanlış anlaşılmaya müsait konuları, ekranlara taşıyan hocalar ve onlara o zemini hazırlayan medyanın vebal altında olduğunu belirtti.

 Prof. Dr. Ali Erbaş: Din İşleri Yüksek Kurulunun dediklerine bakacaksınız

Hakkari’de sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Bizim gözümüz kulağımız Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulu'nun vermiş olduğu bilgilerde olacak. Dünyada doğru dini bilgiyi Kur'an'a ve sünnete uygun olarak bulup insanımıza ulaştıran en önemli kurum, Din İşleri Yüksek Kuruludur. Yetkisiz insanların söylediklerine değil, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun dediklerine bakacaksınız." değerlendirmesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erbaş, Hakkari'de sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleri ile bir araya geldi.

Hakkari'nin asırlardan beri alimlerin, evliyaların diyarı olduğunu aktaran Erbaş, toplumun her kesiminden insanlarla bir araya geldiklerini anımsattı.

İnsanların şehirlerde nasıl daha huzurlu yaşayabileceği, gençlerin, çocukların geleceğe nasıl daha iyi hazırlanabileceği, din eğitimi ve hizmeti gibi konuları müzakere edeceklerini kaydeden Erbaş, bazı dini konuların medyada paylaşılması ve tartışılması ile ilgili yaşanan sıkıntılara dikkati çekerek, şunları belirtti:

"Bizim gözümüz kulağımız Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulunun vermiş olduğu bilgilerde olacak. Dünyada doğru dini bilgiyi Kur'an'a ve sünnete uygun olarak bulup insanımıza ulaştıran en önemli kurum, Din İşleri Yüksek Kuruludur. Yetkisiz insanların söylediklerine değil, Din İşleri Yüksek Kurulunun dediklerine bakacaksınız."

Ders ortamında hocaların tartışarak açıklığa kavuşturup daha sonra insanlara ulaştırılması gereken bazı konuların ulu orta televizyon ekranlarına taşınmaması gerektiğini vurgulayan Erbaş, şöyle devam etti:

"Bizim ilim geleneğimizde böyle konular sadece ilim ortamlarında tartışılır, müzakere edilir netliğe kavuşturulur. Ondan sonra insanlara ulaştırılır. Böyle ulu orta olmaz. İhtilaflı, yanlış anlaşılmaya müsait konuları, ekranlara taşıyan hocalar ve onlara o zemini hazırlayan medya vebal altındadır."

Sivil toplum kuruluşlarının önemine de değinen Erbaş, şu ifadelere yer verdi:

"Sivil toplum kuruluşları yardımlaşmayı ve dayanışmayı güçlü kılar. Toplumda iyiliğin ve huzurun teminatı sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleridir. Vakıf medeniyeti, yardımlaşma medeniyeti, şehrin eşrafından fazilet, erdem sahibi insanların bir araya gelip meselelerini konuşması müzakere etmesi aslında insanlığın yeryüzünde var olduğu günden bugüne dek devam etmektedir."

Ümmetin ve insanlığın yaşadığı sorunlara işaret eden Erbaş, "Peygamber Efendimiz mademki insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilmiş, o zaman bizim Kur'an ve sünnetten uzak kalmamız mutluluktan, huzurdan ve barıştan uzak kalmamıza sebep olur. Kur'an'dan ne kadar uzak olursak barıştan da o kadar uzak oluruz. Sünnetten uzak olursak o zaman kardeşlikten, birlikten de uzak oluruz. Kaynaklarımıza, Kur'an ve sünnete sarılmamız, gençlerimizi çocuklarımızı onlarla buluşturmamız lazım." açıklamasında bulundu.

- "Toplumu yanlış anlayışlara sevk edecek konulardan uzak durmamız lazım"

Erbaş ve beraberindekiler, esnafla bir araya geldikten sonra Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak'ı makamında ziyaret etti. Vali Toprak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti aktararak, "Din görevlilerimizin de sizleri burada görmeleri motive kaynağı oldu. Sizleri görmek bizlere mutluluk verdi. İhtiyacımız olan doğru bilgilendirmeyi sağladığınız için teşekkür ediyoruz. Milletimizin tek adresi Diyanet İşleri Başkanlığıdır." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da Hakkari'de Valilik ve Belediyenin hizmetlerini yerinde gördüklerini, bütün illeri ziyaret etmeyi planladıklarını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığına dini konularda toplumu aydınlatma göreve verildiğini belirten Erbaş, şunları kaydetti:

"Toplumda çeşitli zamanlarda farklı kişiler tarafından farklı sesler çıkıyor bazı konularda. İhtilaflı konularla ilgili halkımızı, toplumumuzu rahatsız eden konuşmalar az da olsa bazı kişiler tarafından yapılıyor. Özellikle milletimize şunu tavsiye ediyorum, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu yetkin bilim adamlarından oluşan bir kuruldur ve her zaman toplumumuzu aydınlatma konusunda üzerine düşen vazifeyi yerine getirmeye çalışmaktadır. Tabii güncel konuları çok iyi bir şekilde takip etmemiz gerekiyor. Sosyal medya çok hızlı hareket ettiği için bir anda bir yerden bazı konularla ilgili konuşmalar paylaşılabiliyor. Biz bu konularda esasında belli bir birikimi olan ve o konularda doğru neyse onu anlatabilen bir kurumuz.

İstiyoruz ki bu konularda milletimiz Diyanet İşleri Başkanlığının yayınlarına, kurulun yapmış olduğu açıklamalara kulak versin. Şunu da özellikle istirham ediyoruz. İhtilaflı konularda medyamız bazı kişileri çıkarıp konuşturmasınlar. Bu hassasiyeti hem medyamızdan hem de bu konularda ulu orta konuşan insanlardan özellikle istirham ediyorum. Milletimizi, toplumumuzu yanlış anlayışlara sevk edecek konulardan biraz uzak durmamız lazım."

Ziyarette Başbakan Başdanışmanı Adnan İnanç, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu da hazır bulundu.

Yorumlar