İslamiyet

Diyanet kurban fiyatlarını açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) 2023 yılı vekaletle kurban kesim bedelini, yurt içinde 5 bin 950 lira, yurt dışında ise 2 bin 750 lira olarak belirledi.

Diyanet kurban fiyatlarını açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, TDV Konferans Salonu'nda düzenlenen "Vekaletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı"nda, kurbanın temellerinin Hazreti Adem'e kadar uzanan ve insanlık tarihi ile yaşıt bir ibadet olduğunu söyledi.

Kurbanın Allah'a yaklaşma ve iyiye, güzele, hakikate ulaşma arayışı, sevgi, vefa, sadakat ve fedakarlığın simgesi olduğunu belirten Erbaş, kurbanın yaratana karşı ihsan şuurunu, yaratılanlara karşı paylaşma ahlakını pekiştiren önemli bir nimet olduğunu dile getirdi.

Erbaş, kurban ibadetini anlama açısından en genel çerçevede üç boyutun göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Birincisi bireysel boyuttur. Bu yönüyle kurban ibadeti, iman bilincinin, Allah'ın sevgisini ve rızasını kazanmanın, rahmetine ve mağfiretine mazhar olmanın nişanesidir. Tevhidin şiarı, Allah yolunda fedakarlığın ifadesidir. Kurban ibadetiyle mümin, mülkün gerçek sahibinin Allah olduğunu ikrar etmiş olur. Ona şükreder. Varlığın hakikatini idrak etmiş olur. İkincisi sosyal boyuttur. Kurban yardımlaşma ve paylaşma ile toplumsal huzuru ve güveni pekiştirir. Bir yılda sadece Türkiye Diyanet Vakfının 20 milyon kadar insana ulaşıp onlar arasındaki o bağı, o kardeşliği, o yakınlaşmayı sağlaması başka bir şeyle mümkün mü? Bu açıdan sosyal boyutu çok önemlidir."

Bir diğer üçüncü boyutun ise evrensel olduğunu aktaran Erbaş, kurban ibadetinin tevhide inananları aynı duygu ve davranışta buluşturan güçlü bir vahdet zemini olduğunu dile getirdi.

Erbaş, "2022 yılında Türkiye Diyanet Vakfına emanet edilen 525 bin 550 hisse kurban yurt içinde 81 il 922 ilçede, yurt dışındaysa 82 ülke 375 bölgede bizzat gönüllü ve görevlilerimizin nezaretinde kesilerek 21 milyon 897 bin 917 kişiye dağıtılmıştır. 30 yıllık tecrübede hayırseverlerimizin vekalet verdiği 3 milyon 916 bin 723 hisse kurbanı keserek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış Türkiye Diyanet Vakfımız." bilgisini verdi.

Yorumlar