İslamiyet

4. Uluslararası İyilik Ödüllerini alanlar açıklandı

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet VakfıMütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, 4. Uluslararası İyilik Ödülleri'nin sahiplerini açıkladı.

4. Uluslararası İyilik Ödüllerini alanlar açıklandı

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, 4. Uluslararası İyilik Ödülleri'nin sahiplerini açıkladı. TDV jürisinin 1500 iyilik hikayesi arasından belirlediği 7 kişiye, İyilik Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

"Dünyayı iyilik değiştirecek" sloganı ile gerçekleştirilen organizasyonda ödül kazananlar, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikle açıklandı.

Etkinlikte konuşan Erbaş, TDV'nin bin şubesi ve hizmet götürdüğü 140 ülkedeki iyilik paydaşlarıyla yaptığı ortak çalışmada, 1500 iyilik hikayesinin incelendiğini ve bunlardan yedisinin, insanlığa duyurulmasına karar verildiğini bildirdi.

En büyük ödülünü Allah'ın vereceği iyiliğin, sadece Allah'ın rızasını kazanmak için yapılması gerektiğini vurgulayan Erbaş, iyiliğin içinde zerre kadar gösteriş olmaması gerektiğini anlattı.

Erbaş, Uluslararası İyilik Ödülleri'nin, sadece bir ödül töreni ya da iyiliği ödüllendirme çalışması olmadığını ifade ederek, "Bu ödül, kötülüklerin yer yüzünü kuşattığı, vicdanları esir aldığı bir dünyada iyiliği hakim kılmak, iyiliği gündem yapmak adına, zihinlerde ve gönüllerde farkındalıklar oluşturmaktır, iyilik seferberliği başlatmaktır." diye konuştu.

- "Kadının eli, dünyada iyiliği egemen kılmaya muktedir bir eldir"

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetlerince destansı bir mücadele verildiğini ifade eden Erbaş, harekatta şehit olanlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne de değinen Erbaş, kadının değerinin ve annelerin kıymetinin, yılda bir güne tahsis edilerek takdir edilemeyeceğini söyledi.

Kadının kalbinin, merhametinin ve zarafetinin, yeryüzünü güzelleştirecek en büyük imkan olduğunu belirten Erbaş, "Kadının eli, dünyada iyiliği egemen kılmaya muktedir bir eldir. Çünkü bu el bütün insanları büyüten, eğiten, yetiştiren anne elidir, şefkat elidir." ifadelerini kullandı.

- "Vefa ödülü" ödül töreninde açıklanacak

İyilik Ödülleri kapsamında "Vefa ödülü" verildiğini de hatırlatan Erbaş, "İnşallah Vefa ödülünü, o gün Külliye'de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ve himayelerinde yapmış olduğumuz programda açıklayacağız." dedi.

Herkesten birbirine iyilik yapmasını isteyen Erbaş, gazetecilere de "iyilik haberleri" yapmalarının önemli olduğunu hatırlattı.

4. Uluslararası İyilik Ödülleri töreni, TDV'nin kuruluş yıl dönümü olan 13 Mart Salı günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek.

- Ödül kazananlar

4. Uluslararası İyilik Ödülleri'nin sahipleri şöyle:

"Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan ve ülkenin dört bir yanındaki engelli hayvanlar için ücretsiz protez ve yürüteç imal eden Hasan Kızıl.

Tanzaya'da Masaili bir çiftçiyle evlenip daha sonra bölgedeki çocuklar ve kadınların eğitimine destek veren, okul bahçelerine ağaç diken ve meyve bahçeleri yapan Sevde Sevan Usak.

İstanbul'un Üsküdar ilçesindeki bakkalının bir kısmını kütüphaneye çeviren, mahallenin çocuklarına kitap dağıtıp okudukları kitap karşılığında onlara hediyeler veren Kanber Bozan.

Kanada'nın Montreal kentinde Müslüman lokantasında parası olmayan herkese ücretsiz yemek ikram eden Yahya Hashemı ve Ala Abdelrazaq Jabur.

İstanbul'da kendi imkanlarıyla oluşturduğu 'Aşhane' aracıyla her gün yüzlerce evsiz ve ihtiyaç sahibine sıcak çorba dağıtan Mahmut Karaman.

ABD'de ölümcül hastalığa yakalan çocukları evlat edinen 62 yaşındaki Libyalı Muhammed Bzeek.

Sokak çocuklarına ve evsizlere rehabilite çalışmalarında bulunarak destek olan Kadıköy Tarihi Hasanpaşa Cami din görevlisi Levent Uçkan."

Yorumlar