Dünya

Yaşlı kadınlar sokağa çıkamıyoruz diye İsviçre'ye dava açtı, AHİM kadınları haklı buldu

İsviçreli Climate Seniors isimli sivil toplum kuruluşu üyesi yaşlı kadınlar, ülkelerini etkileyen sıcak hava dalgaları sırasında evlerinden çıkamadıklarından ve sağlık sorunları yaşadıklarından dolayı şikayetçi oldular.

Yaşlı kadınlar sokağa çıkamıyoruz diye İsviçreye dava açtı, AHİM kadınları haklı buldu

İsviçreli yaşlı kadınların ülkelerini etkileyen sıcak hava dalgaları sırasında evlerinden çıkamadıklarını gerekçesi ile açtıkları davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre'nin, iklim değişikliğiyle mücadelede yeterli çabayı göstermediğine karar verdi.

AİHM ŞİKAYETÇİ KADINLARI HALI BULDU, İSVİÇRE'YE CEZA VERDİ

İsviçre yerel basında ve BBC'de yer alan haberlere göre, Strazburg'daki mahkeme, İsviçre hükümetinin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki çabalarının yetersiz olduğunu ve bunun kendilerini sıcak hava dalgalarında ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktığını savunan bir grup yaşlı İsviçreli kadının lehine karar verdi.

AİHM, İsviçre'nin sera gazı azaltım hedeflerini tutturamamasının insan hakları ihlallerine neden olduğuna ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yeterince çaba göstermediğine hükmetti.

AHİM İLK KEZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN DOLAYI BİR ÜLKEYE CEZA VERD

Bu, mahkemenin iklim değişikliği konusunda verdiği ilk karar oldu. Öte yandan AİHM, iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle açılan bir şikayet davasında ilk kez bir ülke aleyhinde karar aldı.

KARAR DİĞER ÜLKELER İÇİN EMSAL TEŞKİL EDECEK

Bağlayıcı olan bu kararın, Avrupa'daki diğer ülkeler için de emsal teşkil edebileceği ifade ediliyor.

Davayı açan İsviçreli Climate Seniors isimli sivil toplum kuruluşu üyesi yaşlı kadınlar, ülkelerini etkileyen sıcak hava dalgaları sırasında evlerinden çıkamadıklarını ve buna bağlı bazı sağlık sorunları yaşadıklarını savunuyordu.

Yorumlar