Dünya

Nüfusu Çin'i geçti ve dünyanın kalabalık ülkesi Hindistan oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, nüfusu 1,441 milyara ulaşan Hindistan'ın, dünyada en fazla insanın yaşadığı ülke olduğunu açıkladı. Öİn resmi rakamlarla dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülke unvanını kaybetti.

Nüfusu Çini geçti ve dünyanın kalabalık ülkesi Hindistan oldu

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), 2024 Dünya Nüfusu Durum Raporu'nu, "İç İçe Dokunan Hayatlar, Umut İplikleri: Cinsel sağlık, üreme sağlığı ve bunların hakkındaki eşitsizliklerin sona erdirilmesi" başlığıyla yayımladı.

DÜNYANIN ÜREME SAĞLIĞINDAKİ EŞİTSİZLİKLER ARTTI

Bu yılki raporda, dünya genelinde cinsel sağlık ve üreme sağlığındaki eşitsizliklerin arttığına dikkat çekildi.

Afrika'da kadınların gebelik ve doğum kaynaklı komplikasyon nedeniyle ölme olasılığının, Avrupa ya da Kuzey Amerika'daki kadınlara oranla 130 kat fazla olduğu aktarılan raporda, insani kriz ya da çatışma yaşanan ülkelerde gebelikte anne ölüm sayısının 500'e kadar çıktığı kaydedildi.

Raporda, kıta Amerikası'nda Afrika kökenli kadınların doğum yaparken ölme olasılığının daha yüksek olduğu ifade edilirken, 2016'dan bu yana gebelikte anne ölümlerinde düşme olmadığı vurgulandı.

HİNDİSTAN'IN NÜFUSU 1 MİLYAR 441 MİLYONA ULAŞTI

Dünya nüfusunun 8,119 milyara ulaştığı belirtilen raporda, Hindistan nüfusunun 1,441 milyar olduğu ifade edildi.

Hindistan'ın, 1,425 milyar nüfuslu Çin'i geçerek ilk sıraya yerleşmesinde, sosyo-ekonomik durumunun iyileşmesi ve anne ölümlerinin azalmasının rolü olduğu kaydedildi.

ÇİN'İN NÜFUSU 1 MİLYAR 426 MİLYONDA KALDI

BM verilerine göre, Çin'in nüfusu 2022'de 1,426 milyara ulaştıktan sonra gerilemeye başladı. Uzmanlar, bu yüzyılın sonunda Çin nüfusunun 1 milyarın altına düşeceği tahmininde bulunuyor.

Yorumlar