turkler

Mitoloji

Çinliler Ergenekon Destanını değiştirdi iddiası

Türk Mitolojisi üzerine araştırmalar yapan Asyalı işadamlarından Altay Orda Derneği Başkanı ve Şamanik ruhani lider Akay Kine, Türklerin Bozkurt Destanının bilindiği gibi olmadığını iddia etti.

Yeniçağ

Astroloji ve Gök Tanrı inancının bağlantısı

Prof. Dr. Salih Yılmaz, eski çağlarda Türkler arasında burçların yorumlanması ve astroloji ilminin doğuşunun Gök Tanrı inancı ile yakından bağlantılı olduğunu savundu.

Biyoloji

4 Bin Türk'ün DNA'ları incelendi, işte sonuçlar:

Türklerin genetik kodu araştırması'nda Türk toplumu ile Balkan, Kafkas ve OrtaDoğu toplumları arasında ortak genetik bileşenler tespit edildi.

Kültür Sanat

Muğla'daki kurganda Şaman Türklere ait olabilecek kalıntılar bulundu

Muğla'nın Seydikemer ilçesindeki kurgan kazısında, İslamiyet öncesi Türklere ait olduğu tahmin edilen ok uçları, seramik kaplar ve metal eşyalar gün yüzüne çıkarıldı.

Mitoloji

Türk Mitolojisinde Kurt Motifi

Hun destanlarına göre Türkler erkek kurttan, Göktürk destanlarına göre ise Türkler dişi kurttan türemişlerdir.

Dünya

İnterpol'ün kırmızı bültenle aradığı Türkler listesi

İnterpol'ün internet sitesinde yer alan ve 2 sayfadan oluşan güncel arananlar listesinde toplam 30 Türk vatandaşı bulunuyor.

Dünya

Yunan Papaz Evangelos Papanikolaou'nun Ayasofya görüşleri

Yunanistan'daki genel tavırın aksine Ayasofya'nın cami olmasına övgü yağdıran papaz Evangelos Papanikolaou, ''Ayasofya'yı koruyan Türkler olmasaydı, Ayasofya çoktan düşerdi.'' dedi.

Bilim

Moğolistan'da Türklere ait olduğu sanılan taşlar keşfedildi

Gobi Çölü'nde Nogoontal alanında yüksekliği 2 metreyi geçen 4 adet taşın bulunduğu 2.5 х 2.5 metre ebadında bir alan keşfedildi.

Dünya

İngiltere Türklere tekrar süresiz oturum veriyor

İngiltere İçişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarına süresiz oturum verilmesi uygulamasına, yeni vize kategorisiyle yeniden başladı.


Mitoloji

Türklerin en eski Türeyiş destanı kaydı

Çin kaynaklarında yer alan Cou-şu efsanesi; Bozkurt / Ergenekon destanı olarak bilinen Türk Türeyiş efsanelerinin en eski kaydı olarak yorumlanıyor.