mantar

Biyoloji

Kurbağanın üzerinde büyüyen bir mantar türü bulundu

Mantarlar genellikle canlı et üzerinde büyümezler. Bu nedenle bilim insanları, bir kurbağanın yan tarafında büyüyen bir mantar gördüklerinde oldukça şaşırdılar.

Mutfak

Kanlıca mantarına çok benzeyen zehirli sarı süt mantarı nasıl anlaşılır?

Aynı ortamda yetişen sarı süt mantarı da denen zehir mavi cincile ile kanlıca mantarları çok benziyor ve yenilmesi halinde hayati risk oluşturuyor.

Yurt

Köygöçüren en çok zehirleyen mantar türü

İstanbul, Bolu, Kastamonu ve Giresun bölgelerinde görülen mantar zehirlenmelerin yüzde 95'inin Köygöçüren mantar türünden olduğu belirlendi.

Biyoloji

Denizli'de yeni mantar türü keşfedildi: Lepiota cremea

Denizli'de mantar çeşitliliği alanında çalışmalar yapan akademisyen, keşfettiği yeni mantar türünü dünya literatürüne kazandırdı.

Sağlık

Zehirli mantar yenildiğinde belirtiler ihmal edilmemeli

Zehirli mantar, yenildikten sonra ilk 3 saatte bulantı, kusma ve karın ağrısı, 3 saatten sonra da halüsinasyon ve istemsiz vücut kasılmalarıyla kendini gösterir.

Sağlık

Naylon torba ile mantar toplamak da sakıncalı

Mantar uzmanı Jilber Barutçiyan, mantarları asla naylon torba ile toplamayın, sepet kullanın uyarsında bulundu. İşte mantar toplarken dikkat edilmesi gereken incelikler.

Yurt

Karadeniz'de mantar zehirlenmesi arttı

Karadeniz'de son dönemde mantar kaynaklı zehirlenmelerde büyük artış dikkat çekti.

Sağlık

Kara mantar hastalığı insanlara hangi yollarla bulaşıyor?

Mukormikozis yani kara mantar hastalığı ile Koronavirüs birbirlerinin kolay bulaşmasına ortam hazırlayan fırsatçı iki mikrop türü.

Mutfak

Mevsim değişirken yumurta ve ceviz sofrada yer almalı

Mevsim geçişlerinde zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Depresyona, duygu durum bozukluklarına, hafıza kaybına karşı B12 vitamini içeren besinlere sofrada yer verilmeli.

Sağlık

Tatile çıkan kadınların korkulu rüyalarından biri de mantar enfeksiyonu

Yaz mevsiminde tatil sezonu ile kadınlarda mantar enfeksiyonu görülme sıklığı artıyor.

Uzay

Küf mantarlarının radyasyon direnci uzayda araştırılacak

NASA, küf mantarlarını Ay etrafında gezintiye hazırlıyor.. Ay deneyinin amacı mantarların kendilerini hasardan koruyan melanin maddesi üretim ve DNA onarım yöntemlerini incelemek.

Uzay

Bilim adamları Mars Mantarlarının sırrını araştırıyor

Mars'ta bugüne dek bir çok şey olduğu iddia edildi. Ama bu kez iddia değil gerçek bir olgu var. Cevabı aranan soru şu: Bu bir canlı mı yoksa hızlı şekil değiştiren bir mineral mi?