kulturel-miras

Kültür Sanat

Dengapella ile Kürt kültürel Mirası ile Batı Müziği buluşturuldu

Türkiye'nin Kültür Mozaiğinin parlak renklerinden Kürt Halk Edebiyatı'nın sözlü geleneği Dengbejler, Batı Müziğinin akapella türü ile yanyana geldi.

Medya ve Sinema-TV

Kral Şakir Devler Uyandı filmi kültürel mirasımıza dikkat çekiyor

Çocuklar kadar büyüklerinde sevgilisi haline gelen Kral Şakir serisinin son filmi "Kral Şakir: Devler Uyandı"nın galası Vadistanbul'da gerçekleştirildi.

Kültür Sanat

Antakya'daki Anadolu'nun en eski camisi depremde yıkıldı

Diyarbakır Ulu Cami ile birlikte Anadolu'daki en eski camiler arasında yer alan Antakya'daki Habib-i Neccar Camisi, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yerle bir oldu.

Kültür Sanat

Şile'den çalındı Hollan'da satılırken yakalandı

Hollanda'da bir müzayede evinde satışa konulan ve Türkiye'den yasa dışı yollarla çıkarıldığı belirlenen Şile Bozgoca Camii Kitabesi anavatanına geri döndürüldü.

Kültür Sanat

Eşikten Yükselen Sesler sergisi kapı kültürüne ışık tutuyor

23'üncü Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali kapsamındaki “Eşikten Yükselen Sesler” sergisinde yer alan kapı tokmakları, anahtarlar, kilitler ve şamdanlar Anadolu kapı kültürünü...

Kültür Sanat

Dengbejlik kültürünün son 13 muhafızı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince açılan Dengbej Evinde seslendirdikleri türkülerle binlerce yıllık geleneği yaşatan 13 dengbej kültürel miras taşıyıcısı oldu.

Turizm

Şişli Gezi Rehberi tanıtıldı

İstanbul'un tarihi ilçesi Şişli'nin kültürel mirasını ölümsüzleştirmk amacıya Şişli Kültür Envanteri çıkarıldı ve Şişli Gezi Rehberi' hazırlandı.

Kültür Sanat

Kültürel Mirası Koruma Derneği'nden iki yeni kitap

Kültürel Mirası Koruma Derneği çalışmalarını tamamladığımız 'Edirne - Risk Altındaki Mimari Miras' ve 'Turabdin'in Risk Altındaki Süryani Mimari Mirası' adlı kitaplarını kamu ile paylaşıma açtı.

Teknoloji

İstanbul Aydın Üniversitesi'nin Valorium oyunu ödüllendirildi

İstanbul Aydın Üniversitesi ekibinin kültürel mirasın korunmasına katkı için geliştirdiği Valorium adlı oyun, uluslararası Cultural Heritage Game Jam yarışmasında En İyi Sanat ödülüne layık...

Kültür Sanat

Anadolu Ödülleri'nin 2021 içeriği belli oldu

Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın bu yıl ikincisini vereceği Anadolu Ödülleri, Geçmişi Selamlamak alt başlığı ile Edebiyat, Görsel Sanatlar, Müzik, Sinema ve Mimarlık alanlarında takdim edilecek.

Kültür Sanat

YAPEX Fuarı 22 Eylül'de İstanbul'da başlayacak

YAPEX Restorasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı, Kırsal Miras ve Kent İlişkisi temasıyla 22-24 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da ziyaretçilere kapılarını açacak.

Turizm

İzmir'in UNESCO Tarihi Miras Listesine aday alanları

İzmir Tarihi Liman Kenti, Birgi, Gediz Deltası ve Foça, Çandarlı ve Çeşme kaleleri'nin UNESCO Daimi Listesi’ne alınması için çalışmalar devam ediyor.