evrim

bilimsel

İnsanın konuşma yeteneği tahmin edilenden yüzbinlerce yıl daha eski

İlk konuşan insani tür hangisiydi bilinmez ama yeni araştırmalar, tarih öncesi dönemde insanların ilk konuşmaya başladığı zamanın bilinenden sekiz kat daha eski olduğunu gösteriyor.

Biyoloji

Yeni bir sığırkuyruğu türü keşfedildi: Malkara Sığırkuyruğu

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde yapılan araştırmalarda sığırkuyruğu bitkisinin evrim geçirmiş yeni bir melez türü bulundu.

Kimya

Yaşamı RNA yerine XNA da başlatmış olabilir

Yapay yaşam yolunda önemli adım atan bilimadamları, hayatın başlangıç aşaması olduğu düşünülen RNA'nın görevini XNA'nın da yapmış olabileceğini kanıtladı. Peki XNA nedir?

Ruhsal

Koronavirüs'ün korkunç evrimi: Artık testte de görünmüyor

Koronavirüs pandemisine yol açan Kovit 19 virüsünün PCR testlerinde görülmeyen bir mutasyon türü tespit edildi

Biyoloji

Fedakar bakteriler Darvinizm'i haksız çıkardı

Bakterilerin de insanlar gibi tehlikeye karşı omuz omuza mücadele ettiği ve gerektiğinde diğerleri için hayatını feda ettiği anlaşıldı.

Kültür Sanat

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Göbeklitepe ezber bozdu

Tarih Yeniden Yazılıyor: Göbeklitepe Gerçeği Sempozyumu’nda arkeolojik alanın geçmişi, önemi ve yapılan çalışmalar konunun uzmanları tarafından anlatıldı.

Kültür Sanat

Göbeklitepe’de modern mimarinin temel izleri var

İstanbul Üniversitesi Göbeklitepe Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi Karul, Göbeklitepe’de modern mimarinin temel izleri görülüyor, dedi.

Ruhsal

Evrimsel Psikoloji Kongresi Üsküdar'da yapıldı

Yeryüzündeki en önemli konuların başında gelen “insanı anlamak” konusunun daha iyi anlaşılması ve toplumsal sorunların çözümü için evrimsel psikolojinin önemine dikkat çekildi

İslamiyet

Prof. Teoman Duralı: Adem, insan olma bilincini yaşayan ilk kişi

Deizm, evrim teorisi ve İslam ile ilgili tartışmaları Kübra Par'a değerlendiren Felsefeci Teoman Duralı, "Evrim teorisi İslam'la çelişmez. evrimi değil evrimciliği yargılıyorum, reddediyorum" dedi.

İslamiyet

Prof. Yasin Ceylan: En büyük sorun İslam’ın ne olduğu­

ODTÜ Fel­sefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Yasin Ceylan Gazete Habertürk'ten Kübra Par'a, Gençler arasında deizmin yaygınlaşması normal, dedi.