bilimsel

Garip ama gerçek: İnsanlar hayvanlara daha çok virüs bulaştırıyor

İnsanlar hayvanlardan kendilerine virüs bulaşmasından çok korkuyorlar ama ilginçtir ki onlar hayvanlara çok daha fazla virüs bulaştırıyorlar...

Garip ama gerçek: İnsanlar hayvanlara daha çok virüs bulaştırıyor

Virüsler sanılanın tersine daha çok hayvandan insana değil insandan hayvana bulaşıyor

University College London (UCL) bünyesinde yapılan çalışmada araştırmacılar, virüslerin türler arasındaki sıçramasını incelemek için küresel bir veri tabanı kullandı.

Araştırmanın sonuçları "Nature Ecology and Evolution" dergisinde yayımlandı.

Yaklaşık 12 milyon sekansın olduğu veri tabanından faydalanılan araştırmaya göre, virüslerin insan ile hayvan arasında hareket ettiği durumlarda vakaların yüzde 64'ünde insanların hayvanları enfekte ettiği ortaya çıktı.

Araştırma ekibinde yer alan hesaplamalı biyolog Cedric Tan, yaptığı açıklamada, "Biz hayvanlara onların bize verdiğinden daha fazla virüs yayıyoruz." ifadesini kullandı.

Tan, buna örnek olarak ise Kovid-19'un, insanlara bulaşmasının ardından çok daha hızlı yayılmasını gösterdi.

Bu bulguya ulaşılmasının nedenini, insan nüfusunun fazla ve dünyanın her yerine yayılmış olmasıyla ilişkilendiren Tan, ekip olarak bu sonucu beklemediklerini ancak "geçmişe bakıldığında mantıklı" olduğunu kaydetti.

Tan, virüslerin insanlardan hayvanlara yayılmasının nesli tükenmekte olan birçok tür için tehdit oluşturduğunu da vurguladı.

Yorumlar