bilimsel

Bitkilerdeki RDR1 proteini kansere karşı yeni umut oldu

İlk araştırmaların sonuçlarına göre bitkilerde bulunan RDR1 proteini, doğrudan hücre döngüsünün hedeflenmesiyle birlikte kanser hücresinin çoğalmasını büyük ölçüde engelliyor.

Bitkilerdeki RDR1 proteini kansere karşı yeni umut oldu

Çin’in Pekin Üniversitesi’nden bilim insanları, yayımladıkları yeni araştırmada kansere karşı güçlü bir silah olabilecek bir yöntemi keşfettiklerini açıkladı. Cell dergisinde yayımlanan yeni araştırmadaki yöntem, bitkilerdeki bir protein sayesinde kanser hücresinin çoğalmasının engellenmesini sağlıyor.

Farelerde üzerindeki testler başarılı sonuçlar verdi

Yeni araştırmaya göre bitkilerde bulunan RDR1 proteini, doğrudan hücre döngüsünün hedeflenmesiyle birlikte kanser hücresinin çoğalmasını büyük ölçüde engelliyor. Bilim insanları, fare modelleri üzerinde yaptıkları denemelerde RDR1 proteinin, çeşitli katı tümörlerin ve löseminin ilerlemesini engelleyebildiğini keşfetti.

Geliştirilen yeni yöntemde RDR1 proteini, kanser hücrelerindeki yaklaşık 21-23 nükleotit uzunluğunda olan mikroRNA’daki kusurlarının onarılması için kullanıldı. Bu sayede bir anti-tümör etkisi elde edildi ve böylelikle mikroRNA’yı düzenlemek için yeni bir strateji geliştirilmiş oldu. Yeni yöntemin kansere karşı güçlü bir silah olduğu vurgulandı.

Yorumlar