Uzay

Voyager 1 uzay aracı 4 ay sonra anladığımız dilden konuşmayı becerdi!

Geçen yılın kasım ayından bu yana anlaşılamayan sinyaller gönderen Voyager 1 uzay aracından aylar sonra anlamlı veri alındı. Ancak yanlış sinyalle bağlantısı kopan Voyager 2 ile irtibat hâlâ kopuk.

Voyager 1 uzay aracı 4 ay sonra anladığımız dilden konuşmayı becerdi!

1977'de uzaya fırlatılan ve görevini hala sürdüren  Voyager 1 uzay aracı "bunama" belirtileri gösterdi...

Kasım 2023’ten beri Dünya’ya anlaşılamayan sinyaller ileten Voyager 1, 1 Mart’ta yollanan komuta anlaşılır karşılık vererek NASA'yı sevindirdi. 

NASA'nın açıklamasında göre, "Sorunun kaynağının bilim ve mühendislik verilerini Dünya’ya gönderene kadar depolayan uçuş veri alt sistemindeki (FDS) 3 bilgisayardan birinde olduğu tahmin ediliyor.”

Yetkililer, uzay aracına 1 Mart’ta gönderilen komuta 3 Mart’ta yanıt geldiğini belirterek, bunun daha önce anlaşılamayan sinyallere benzemediğinin fark edilmesi üzerine 4 gün sonra çözümleme için incelemeye alındığını anlattı.

Bilim insanlarının 10 Mart’ta çözümlemeyi başardıkları sinyalin FDS kayıtlarını içerdiği açıklandı.

VOYAGER 1 ŞU ANDA DÜNYADAN 23 MİLYAR 30 MİLYON KİLOMETRE UZAKTA

Bilim insanları, Voyager 1’den gönderilen sinyalin, FDS’nin ne yapması gerektiğine dair adımları ve son dönemdeki değişiklikleri içermesinden dolayı uzay aracındaki iletişim problemlerini çözmede yardımcı olabileceğini düşündüklerini açıkladı.

Güneş sisteminin etki alanı dışında araştırma yapmak amacıyla 1977'de uzaya gönderilen Voyager 1, Dünya'ya 23,3 milyar kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Yıldızlar arası konumu nedeniyle Voyager 1'in tek yönlü seyahati 20 saat 33 dakika sürüyor ve bu nedenle NASA ile arasındaki mesajın gelip gitmesi iki günü buluyor.

YANLIŞ KOMUTLA BAĞLANTISI KOPAN VOYAGER 2 ARANIYOR

Öte yandan NASA, yanlış komut gönderip bağlantıyı kaybettiği Voyager 2 uzay aracından sinyal almaya çalışıyor.

Saadet Firdevs Aparı - aa

Yorumlar