Uzay

Mars'ta eskiden su olabileceğine yorumlanan bir kaya keşfedildi

Bugün kupkuru olan Kızıl Gezegen'de çok eski tarihlerde su olduğunu kanıtlayabilecek görüntüler elde etti.

Marsta eskiden su olabileceğine yorumlanan bir kaya keşfedildi

NASA'nın Mars keşif araçları Perseverance ve Curiosity keşiflerine devam ediyor  NASA'nın 2011 yılında fırlattığı Curiosity isimli keşif aracı, Mars yüzeyindeki keşif çalışmalarını sürdürüyor. Kızıl Gezegen'in Gale kraterinde iniş yaparak karış karış inceleyen araç, bir otomobil büyüklüğünde ve Perseverance keşif aracı ile Ingenuity isimli Mars helikopteriyle Mars'taki keşif çalışmalarının baş aktörlerinden biri. 

Bilim insanları, Mars'ın antik dönemlerde çok farklı bir gezegen olduğunu düşünüyor. Mars çalışmalarının başlıca iki nedeninden biri de bu. Diğeri ise gezegenin insan yaşamına elverişli olup olmadığını görmek.

Kızıl Gezegen bugün kupkuru olsa da, NASA'nın Curiosity gezgini son zamanlarda farklı bulgular elde etmeye başladı. Gezegenin çok eski tarihlerde suya sahip olduğunu kanıtlayan görüntüler elde etti.

En son, araba büyüklüğündeki robot, yığılmış katmanlardan oluşmuş gibi görünen benzersiz bir kayanın görüntüsünü yakaladı. Uzay ajansı, böyle bir kayanın muhtemelen 'eski bir dere yatağında veya küçük bir gölette' oluştuğunu aktarıyor.

 

 

Yorumlar