Uzay

1950'li ve 60'lı yıllarda neden daha çok UFO vakası yaşandı

Pentagon'un UFO raporuna göre, 1950'li ve 60'lı yıllarda UFO gözlemlerindeki ani artış, gelişmiş ABD casus uçakları ve uzay teknolojisindeki testlerden kaynaklanıyor...

1950li ve 60lı yıllarda neden daha çok UFO vakası yaşandı

Pentagon, UFO gözlemlerini inceleyen yeni bir raporda uzaylılara dair hiçbir kanıt bulamadığını duyururken; 1950'li ve 60'lı yıllarda UFO gözlemlerindeki ani artışın, gelişmiş ABD casus uçakları ve uzay teknolojisindeki testlerden kaynaklandığı belirtti.

Birçok spekülasyon ve beklentinin ardından ABD Savunma Bakanlığı, hükümetin uzaylı bilgilerini gizleyip gizlemediğini ve tersine mühendislik yaptıkları dünya dışı teknolojiye erişimleri olup olmadığını araştıran raporunu yayınladı. Pentagon'un raporu, 1950'li ve 60'lı yıllarda UFO gözlemlerindeki ani artışın, gelişmiş ABD casus uçakları ve uzay teknolojisindeki testlerden kaynaklandığı sonucuna vardı.

Yetkililer ayrıca ABD hükümetinin uzaylı yaşamıyla karşılaştığına dair "hiçbir kanıt" bulunmadığını da söyledi.

60 SAYFALIK UFO RAPORU

Pentagon, 60 sayfayı aşan bu raporu 8 Mart Cuma günü yayınlandı. Rapora göre, ABD hükümetinin onlarca yıldır UFO'ları gizlediği yönündeki pek çok iddia tamamen çökertilmese de büyük ölçüde zayıflatıldı.

Pentagon basın sekreteri Tümgeneral Pat Ryder yaptığı açıklamada, "AARO, herhangi bir ABD hükümeti soruşturmasının, akademik destekli araştırmanın veya resmi inceleme panelinin herhangi bir UAP gözleminin dünya dışı teknolojiyi içerdiğini doğruladığına dair hiçbir kanıt bulamadı" ifadelerini kullandı.

UFO İHBARLARI; CASUS UÇAK, BALON, ROKETLERİNDEN KAYNAKLANDI

Ryder, tüm soruşturma çalışmalarının, çoğu gözlemin sıradan nesneler olduğu ve yanlış tanımlamanın bir sonucu olduğu sonucuna vardığını söyledi. Rapora göre, gözlemlerin birçoğunun insansız hava araçları, meteoroloji balonları, casus uçaklar, uydular, roketler ve gezegenler olduğu ortaya çıktı.

Rapor, eski askeri yetkililerin hükümetin UFO'lar hakkında bildiklerini halktan gizlediğini iddia ettiği Temmuz ayındaki kongre oturumunda ortaya atılan en önemli iddiaları reddediyor. Bu iddialardan birinde, eski bir Hava Kuvvetleri istihbarat subayı, hükümetin uzun süredir gizli bir program yürüttüğünü ve bu program çerçevesinde kurtarılan UFO gemilerinin tersine mühendisliğini yaptığını iddia ediyordu. Ryder açıklamasında, "AARO bugüne kadar ABD hükümetinin ve özel şirketlerin dünya dışı teknolojiye erişimi olduğu ya da tersine mühendislik yaptığı iddialarına ilişkin doğrulanabilir bir kanıt bulamadı" diyor.

Ofis, Kasım 2023 ve Nisan 2024 tarihleri arasında yapılan görüşmeler ve araştırmalardan elde edilen bulguları kapsayan raporun ikinci cildini bu yıl içinde yayınlamayı planlıyor.

UZAYLILARLA İLGİLİ KOMPLO TEORİLERİNİN SONU GELMEZ İBARESİ

Ancak Pentagon yetkilileri, araştırmalarının uzaylı ziyaretçiler hakkındaki yaygın inanışları ortadan kaldırmayacağını kabul ediyor ve "Televizyon programlarının, kitapların, filmlerin ve büyük miktardaki internet ve sosyal medya içeriğinin çoğalması, büyük olasılıkla bu konuyla ilgili kamuoyunu etkilemiş ve nüfusun bazı kesimlerinde bu inançları güçlendirmiştir." diyor.

Yorumlar