Teknoloji

Korsan oyun oynamanın 5 büyük sakıcası

Oyun ve yazılımları çok pahalı bulanların tercihi korsan yolardan oyun ve yazılımlara erişmek oluyor. Ancak ucuza mal olduğu düşünülen bir oyun veya yazılım normalden daha büyük bedel ödetebiliyor.

Korsan oyun oynamanın 5 büyük sakıcası

Korsan oyunlar, telif haklı içeriğin korunması için tasarlanan dijital haklar yönetimi atlanarak ele geçirilmiş oyunlardır. Oyun korsanları, oyun geliştiricilerine veya dağıtıcılarına ödeme yapmadan kullanıcıların oyunlara erişip oynamasına imkan tanır. Çok rağbet gören oyunlar satışa sunulur sunulmaz korsanı piyasaya sürülse de yayınlanacağı resmi tarihlerden önce ele geçirilip ücretsiz dağıtılan korsan oyun örnekleri de bulunuyor.

Normal oyunları pahalı bulunlar, bu tür oyunlara rağbet ediyor. Ancak korsan oyunların 5 büyük sakıncası var. 

Korsan oyunlardan uzak durmanız için 5 neden

1- Kötü amaçlı yazılımlar:  Tehdit aktörleri, kullanıcıların kötü amaçlı yazılımları indirmelerini sağlamak için popüler bir oyunu ve bir kandırma yöntemi olarak ücretsiz içeriği kullanabilir. Bunu sosyal medyada mesajlar paylaşma, kimlik avı e-postaları veya dahası kendi internet siteleri ya da P2P torrentleri için arama motoru optimizasyonu yoluyla da yapabilirler. Genellikle geleneksel güvenlik filtrelerini atlatmak için kötü amaçlı yazılımlar hazırlanır veya kullanıcılardan antivirüs programlarını tümüyle devre dışı bırakmaları istenebilir. Haddinden fazla iznin çalıştırılması da sıklıkla istenir. Kötü amaçlı yazılımlar, oyuna devam edilmesi için gerekli ek dosyalar olan modifikasyonlarda da gizli olabilir. Tehdit oldukça gerçek. Milyonlarca bilgisayara iki yıllık bir süreyle kötü amaçlı truva atı yazılımlarının bulaştırıldığı Haziran 2021’de ortaya çıkarıldı. Çoğunlukla korsan oyunlarla yayılan söz konusu kötü amaçlı yazılımlar, ele geçirilen diğer verilerin yanı sıra bir milyonun üzerinde benzersiz e-posta adresi ve 26 milyon oturum açma bilgisi çalmıştır. 

Korsan oyunlarla sıkça yayılan diğer kötü amaçlı yazılımlar şunlardır: 

  1. Kurbanın cihazının enerjisini tüketip yüksek elektrik faturalarına yol açabilen kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımları
  2. Finansal ve kişisel bilgileri çalmak için tasarlanan Bankacılık Truva Atları
  3. Bilgisayarlardan/cihazlardan tüm kişisel bilgi türlerini kaldırmak için tasarlanan tuş kaydediciler ve bilgi çalan yazılımlar
  4. Bilgisayarınızı kilitleyerek sizi devre dışı bırakıp sizden bir ücret talep edebilecek fidye yazılımları 
  5. Diğer saldırılarda kullanmak üzere bilgisayarınızı/cihazınızı bir zombi bilgisayara dönüştürecek botnet yazılımları     
     

2- Reklam yazılımları: Gelişmiş kötü amaçlı yazılımlar kadar tehlikeli olmasa da reklam yazılımları, bilgisayar ve mobil kullanıcılar için bir baş belası olabilir. Sürekli ortaya çıkan pop-up’lar ve yeni tarayıcı pencereleri, kurbanı video ve statik reklamlardan oluşan bir torrent ile boğarak cihazın/bilgisayarın normal bir şekilde kullanılması oldukça zor hale gelir. 2020’de izinsiz reklam yazılımları içerdikleri gerekçesiyle 21 oyun, Google Play mağazasından çıkarıldı.

3- Oyunun normal çalışmaması:  Korsan oyunlar, rağbet gören oyunlara ücretsiz bir şekilde sahip olmanın mükemmel bir yolu gibi görünebilir. Ancak gerçek, görünenden genellikle daha farklı olur. Oyun; bilgisayarınızda, konsolunuzda ya da cihazınızda tam anlamıyla çalışmayabilir. Oyun performansını ciddi şekilde bozan hatalar veya kusurlar olabilir. Oyun tamamlanmamış olabilir. Oyun geliştiricileri sürekli yazılım kaydı kontrolleri yapıyorsa oyun bir süre sonra çalışmayabilir. Bazı durumlarda ise uyumluluk sorunları yaşanabilir. Örneğin kullanıcılar, korsan yazılımları Steam kütüphanesine eklemeyi denerse bu yazılımlar Steam’de yer almayan oyunlar olarak tespit edilerek kullanıcılar platformun tüm işlevlerine erişemeyebilir.

4- Oyun platformu yasağı alma riski:  Meşru oyun geliştiricinin korsan yazılımları belirli cihazlara ve bilgisayarlara kadar takip edip bağlı hesapları kısmen ya da kalıcı olarak kara listeye alabilme ihtimali de bulunuyor. Bu özellikle, hizmet sağlayıcıların geçmişte benzer çabalarla oldukça proaktif olduğu Xbox gibi oyun konsolu platformlarında bir risk anlamına geliyor.

5- Emniyet güçlerinin dikkatini çekme riski:  Korsan oyun oynamanın yasa dışı olduğunu unutmamak oldukça önemli. Yaşadığınız bölgenin yargı yetkisine bağlı olarak korsan oyun yazılımı kullandığınız takip edilirse para veya dahası hapis cezalarına maruz kalabilirsiniz.

Oyun risklerinden kaçınmak için ipuçları

Tüm bilgisayar ve cihazlarda saygın bir güvenlik sağlayıcısından temin edilmiş antivirüs programını daima çalıştırın. Antivirüs programını hiçbir zaman devre dışı bırakmayın. Steam, Twitch ve Discord gibi kullandığınız herhangi bir oyun platformunda önerilen güvenlik ayarlarını tekrar kontrol edin.
Hiçbir zaman istenmeyen e-postalardaki bağlantılara tıklamayın. Daima meşru oyun geliştiricinin internet sitesini veya Apple App Store ya da Google Play gibi saygın pazar yerlerini ziyaret edin

Yorumlar