Yeniçağ

Tuz Odaları ve Tuz Terapisi'nin yararları

Tuz Terapisi uykusuzluk tedavisinin yanı sıra bedensel ve ruhsal gevşeme de sağlamaktadır

Tuz Odaları ve  Tuz Terapisinin yararları

Kaya tuzunun şifalı özellikleri her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çekerken,  teknoloji sayesinde tuz mağaralarının yanı sıra "Tuz odaları" da terapi amaçlı kullanılabiliyor.

Amacı tuzu solunabilir hale getirmek olan  tuz odaları sayesinde solunum yolları temizlenip ciğerler açılırken, astım, KOAH, sinüzit ya da nefes darlığı çeken hastalar şifa buluyor. 

Tuz Odasının Faydaları 

1- Solunum yolu sıkıntısı,
2- Astım bronşit hastalarının tedavisinde,
3- Alerjik astım rahatsızlığının tedavisi,
4- Burun tıkanıklığı,
5- Nefese bağlı horlama rahatsızlığı,
6- Yorgunluk hissi,
7- Uyku bozukluğu rahatsızlığı ,
8- Akciğerlerin temizlenmesi gibi rahatsızlıklara iyi gelerek tedavi etmektedir.

Tuz mağaraları solunum sorunları ve cilde şifa veriyorYrd. Doç. Dr. Mustafa Avcu, tuz terapisi önererek, tuz mağaralarının solunum problemleri ve bazı cilt hastalıklarında tedavi amaçlı değerlendirilebileceğini söyledi.

 Tuz Terapisi Nelere İyi Gelir?
Tuz Terapisi uykusuzluk tedavisinin yanı sıra bedensel ve ruhsal gevşeme de sağlamaktadır. İnsan vücudundaki karbondioksit oranını düşürür, oksijen oranını yükseltir. Tuz terapisinin en önemli etkisi kişin rahat bir şekilde nefes almasını sağlamaktır. Tuz bulunan mikropların etkisini düşürür. Tuz terapileri, stres ve yorgunluğa karşı da oldukça etkilidir. Bu nedenle tuz terapileri haftada bir kez mutlaka yapılmalıdır. Tuz terapisinin aynı zamanda hamileler ve çocuklara zararı yoktur. Tuz terapisi sonrası seansa giren insanların yaşam standartları ve kalitesi yükselmiş olur.

Tuz Odaları Kimler İçin Uygundur?
Tuz odaları ve tuz seansları insan sağlığına iyi gelen tedavi edici odalardır. Tuz odalarına sadece solunum hastalığı olan insanlar gelmez. Bu hastaların yanı sıra tuz odaları aşağıdaki insan grupları için uygundur;

1- Sigara içenler,
2- Covid Rahatsızlığı geçirenler,
3- Hava kirliliğinde fazla duran insanlar içinde tuz odaları ve seansı uygundur.
Alınan tuz terapisi sayesinde bu insan grupları da rahatlayarak kolay nefes alabilirler. Oluşabilecek meslek hastalığı ve diğer hastalık türlerinin önüne geçilir.

Kaynak: Vitalica Wellness Bodrum

Yorumlar