Yeniçağ

Refleksoloji hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken özellikler

Ağrı düzeylerini azaltarak hastaların yaşam kalitelerini arttıran Refleksoloji Multiple Skleroz ve Serebral palsi gibi rahatsızlıklarda spastisiteyi azaltmada etkin bir Alternatif TIP tedavi yöntemidir.

Refleksoloji hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken özellikler

Refleksoloji tedavisi çeşitli kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında güvenle uygulanabilecek, etkin bir tedavi yöntemidir.

Uygulama kolaylığı, girişimsel bir yöntem olmaması ve yardımcı cihaz gerektirmemesi Refleksoloji terapisinin başlıca avantajlarıdır.

Basit, güvenli, etkili bir geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yaklaşımı olan Refleksoloji ile ilgili neler biliyorsunuz?

Kulak, el ve ayaklarınıza yaptıracağınız refleksolojiyle yaşam kalitenizi arttırabileceğinizi biliyor musunuz?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyonu uzmansı Dr. Aynur Metin Terzibaşıoğlu’na Refleksoloji konusunda bilinmesi gerekenleri şöyle özetledi:

Refleksoloji nedir?

El ve ayaklarda bulunan, bununla birlikte vücudun tüm sistemlerine karşılık gelen belirli refleks noktalarına, el ve parmaklarla basınç tekniği kullanarak uygulanan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir.
 
El, ayak tabanı ve kulaklarda vücudun tüm bölümleri, organ ve bezleriyle ilgili yönlendirici refleks alanların mevcudiyeti prensibine dayanmaktadır. Bu refleks alanlara herhangi bir cihaz, malzeme, krem, losyon kullanmadan sadece el ve parmaklarla basınç uygulanarak yapılan bütüncül bir tedavi yöntemidir. Vücudun belirli bölgelerine basınç uygulandığında vücudumuzun daha uzak bölgeleri etkilenmektedir. Refleksoloji için; basit, güvenli, etkili bir geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yaklaşımıdır diyebiliriz.

Refleksoloji Tedavisi nasıl etki eder?

Refleksoloji, vücudumuzdaki organların ayağın belirli alanlarına yansımaları olduğu temeline dayanmaktadır. Bu yönüyle akupunktur ile benzerlik göstermektedir. Uygulama yapılan alanın bağlantılı olduğu organlarda ve vücut bölgelerinde, kutano-visseral yollar aracılığıyla çeşitli reaksiyonlar oluşmaktadır. Bu reaksiyonlar bedenin tekrar denge haline dönmesine yönelik yanıtları içerir. Vücudun kendi kendini tamir mekanizmalarını ve böylelikle doğal iyileşme sürecini de harekete geçirir.

Refleksoloji  uygulandığında vücutta ne gibi değişiklikler olur?

Refleksoloji uygulaması ile ilgili bölgelerde kan dolaşımı artar. Böylece hücrelere besin maddeleri ve oksijen taşınması kolaylaşır. Yine lenfatik dolaşımın artmasıyla hücrelerde ve bağ dokusunda birikmiş toksinler ve atık maddeler uzaklaştırılır.

Refleksoloji hangi hastalarda uygulanır?
 Fibromiyalji, romatolojik hastalıklar,  boyun, sırt, bel ağrıları gibi her türlü kas iskelet sistemi hastalıkları,  anksiyete, astım, kardiyovasküler sorunlar, diyabet, baş ağrısı, migren  ve sinüzit, premenstruel sendrom gibi rahatsızlıklarda diğer tedavileri tamamlamak için kullanılır.

Refleksolojinin faydaları nelerdir?

 • Anksiyete ve stresi azaltmaya yardımcı olur,
 • Ağrı ve acı hissini azaltır,
 • Endorfin üretimini artırarak vücudun rahatlamasını sağlar,
 • Ruhsal ya da fiziksel nedenlere bağlı uykusuzluk ve yorgunluğu azaltır,
 • Kronik ya da kronik olmayan hastalıklarda uygulanan tedaviyi destekler,
 • Detoks etkisi yapan lenf dolaşımını hızlandırır,
 • Kan dolaşımını düzenler,
 • Kan basıncını düzenler,
 • Vücut sağlığı için faydalı hormonları arttırır,
 • Vücudu hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemini uyarır,
 • Dolaşım, boşaltım, sinir ve dolaşım sistemini uyarır,
 • Vücutta bulunan toksinleri azaltır,
 • Migren ve baş ağrılarının şiddetini azaltır,
 • Zihinsel fonksiyonları uyararak konsantrasyonu artırır,
 • Eklem hareketliliğini artırır,
 • Adet öncesi semptomları ve adet sancılarını azaltır.

Refleksoloji hangi bölgelere uygulanabilir?

Kulak, el ve ayaklarınıza refleksolojiyi yaptırabilirsiniz. Ayaklardaki organ yansıma noktaları daha geniştir ve lokalizasyonu daha kolaydır. Yine ayaklarımız ellerimize göre daha hassastır. Bu nedenle pratikte refleksoloji tedavilerinde daha çok ayak uygulamalarını tercih ediyoruz.

Refleksoloji Terapisi öncesi nelere dikkat etmeli?

Dinlenmiş olmaya özen gösterin
Aç veya fazla tok olmamaya dikkat edin
Yoğun alkol ve sigara alımından sonra uygulanamayacağını unutmayın 

Refleksoloji Tedavisi ne kadar sürer?

İlk seans bir saat, diğer seanslar ise 30-50 dakika arasında olmalıdır. 

Refleksoloji kaç kez yapılmalı?

Haftada 1-2 seans olmak üzere toplam 8-12 seans arası yapılabilir. Kronik hastalıklarda düzeni bozmamak adına ayda bir seans öneriyoruz.

Yorumlar