Yeniçağ

Friluftsliv felsefesi

Norveç’in doğaya dönüş felsefesini neden uygulamalıyız?

Friluftsliv felsefesi

Birleşmiş Milletler sıralamasına göre dünyadaki en mutlu insanlar olan Danimarkalıların “sıcaklık, rahatlık ve insan ilişkileri felsefesi” olan, tercüme edilemez “hygge” kelimesini bize kazandırdığını dünyada olan bitenden haberdarsanız bilirsiniz.

Norveç ve İsveç kültürü, söylemesi uzun ancak anlamı güçlü, “friluftsliv” (telaffuzu free-loofts-liv) isimli fazla bilinmeyen benzer bir kavramı paylaşıyor. Hygge sıcaklık ile ilgiliyken, friluftsliv dışarıda zaman geçirmek ve doğayla bağlantı kurmakla ilgili. Tam tercümesi ise açık hava yaşamıdır. Ana fikri, doğada olmak ve İskandinavların inandığı “insanların dünya ile doğuştan sahip olduğu bağın” keyfini çıkarmak.

Bu, ister Yosemite’de bir tırmanış gezisindeyken, ister bir kumsalda dinlenirken ya da isterseniz parkta yürüyüş yaparken “friluftsliv” duygusunu hissedebileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca başka insanlar için değişik anlamlara gelebilir ancak sadece bunun sıradanlığının zevkini sürmek için doğada olduğunuz sürece, friluftsliv için doğru yoldasınız demektir. Pahalı sırt çantasına ya da belli bir yere gitmek için bir plana ihtiyacınız yok; sadece gitmeye ve kendinizi kaptırmaya ihtiyacınız var.

İnsanların sosyal medya bağımlısı haline geldiği ve toplumun odağının genellikle kariyer, para ve sosyal statü olduğu teknolojiye ayak uydurabildiğimizden daha hızlı gelişen bir dünyada, friluftsiv felsefesi insanları evlerinden doğaya taşımanın bir yolu.

Norveç, dünyadaki en mutlu 4. ülke, onu 6. sırada olan Kanada  izliyor. Amerika 13. sırada yer alırken İngiltere daha altlarda, 23. sırada. Tüm bunlar kendimizi Netflix’e kapatmamızla ilgili olmasa da, friluftsliv felsefesine İskandinavların verdiği kadar önem vermediğimiz inkar edilemez. Dışarıda vakit geçirmenin hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak yararlı olduğu araştırmalarla gösterilmiştir.

Norveç ve İsveç, çoğu kişi şehirlerde yaşıyor olmasına rağmen nispeten küçük ülkeler ve bu yüzden doğanın onlara uzak olmaması avantajına sahipler. İsveç’teki Lulea Teknoloji Üniversitesi’nde profesör olan Hans Gelter, “Friluftsliv doğaya olan sevgi ve saygıdır. Okuyarak ya da öğreterek öğrenilmeyen davranışlar sadece deneyimle öğrenilebilir.” diye belirtiyor.

The Plaid Zebra - Gaia Dergi

Yorumlar