Restore edilen Kız Kulesi yıkıldı iddiası

İstanbul’un sembol yapılarından Kız Kulesi, eylül 2021 itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınarak, kutularla kapatıldı. Etrafına perde çekilen kulenin açılış tarihi henüz belli değilken bugün sosyal medyadaki paylaşımlar büyük heyecan doğurdu.

Kız Kulesi yıkıldı paylaşımları

"Restore edilmek üzere kapatılan Kız Kulesi'nin yıkıldığı iddia ediliyor", "Bir de baktım ki İstanbulun #Kızkulesi yok. Arkadan geçen arabalı vapuru görebiliyoruz", "Kız Kulesi nerede?" ve "Kız Kulesini Bakanlık “Restorasyon” adı altında Kutu gibi kaplamıştı şüphelenmiştik. şimdi dikkatli bakın kız kulesinin kulesi uçmuş arkadan geçen gemi gözüküyor" tarzında paylaşımlarla sosyal medya çalkalandı.  

Sosyal medya üzerinde paylaşılan ve Kız Kulesini kapatan kutuların ardından bir geminin geçişinin saniye saniye görülebildiği video ve fotoğraflarda Kız Kulesi'nin tamamen yıkıldığı iddia edildi. Söz konusu video başta, Ekşi Sözlük, Twitter ve Reddit olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında tartışmalara yol açtı.

Görüntülere göre Kız Kulesi yerinde yoktu. İddialara göre kule restorasyon çalışması sırasında yıkılmıştı.

Kız Kulesi yıkıldı polemiğine Yahya Coşkun sosyal medyadan bu şekilde yanıt verdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, sosyal medya hesabından bir kullanıcıya verdiği yanıtta çalışmaların evrensel koruma ilkelerine uygun yapıldığını ifade etti.

"Restorasyonda, alanında uzman hocalarımız Zeynep Ahunbay, Feridun Çılı ve Han Tümertekin danışmanlığında hazırlanan raporlar doğrultusunda ömrünü doldurmuş betonarme aksam, yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesiyle ve evrensel koruma ilkelerine uygun şekilde yapılmaktır"

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün açıklaması

KAMUOYUNA DUYURU

"1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta,özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır"

arkeolojikhaber.com

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="https://www.mistikalem.com/video-embed/20684" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel Tarkan besteri: Sen...

Tarkan’ın Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel bestelediği “Sen Rahat Uyu” için çekilen klip yayına girdi. Marştan elde edilecek gelirlerin tamamı Darüşafaka'ya...

Peru'da And Haçı ve İnka mezarları bulundu

Peru’nun Lima kentinde, Miraflores arkeolojik sahasındaki arkeoloji kazısında 3 bin 500 yıllık And Haçı ve İnka dönemine ait bir mezar bulundu.

İnci hanımı fuarda görenler acımadan edemedi

Hollanda'daki Fuarın alanında dolaşırken İnci hanımı görüp acıyarak görevlilere haber veren ziyaretçiler, onun aslında bir tiyatro sanatçısı olduğunu öğrenince kendisini takdir...

Karsu ile Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Atatürk'ün...

19 Mayıs konserindeki şarkılar o kadar çok beğenildi ki sosyal medyada paylaşılır paylaşılmaz bir kaç saat içinde binlerce kişi tarafından izlendi.

Paris'in göbeğinde 2 bin yılllık antik mezarlık bulundu

Paris'in kalbinde keşfedilen yaklaşık 50 mezar içeren nekropolün 2 bin yılllık olduğu tahmin ediliyor

Üzerinde mistik ve astrolojik semboller bulunan yılan...

Karaman'da düzenlenen tarihi eser operasyonunda, Antik Mısır dönemine ait olduğu tahmin edilen üzerinde yedi kollu şamdan, altı köşeli yıldız, astrolojik semboller ve İbranice yazılar bulunan piton...