Sağlık

Yazın kulak enfeksiyonlarını engellemek için 7 etkili önlem!

Yazın kulak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler....

Yazın kulak enfeksiyonlarını engellemek için 7 etkili önlem!

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Arif Ulubil, kulaklarımızda birçok soruna davetiye çıkaran yaz risklerine karşı uyarılarda bulundu ve “Yüzülen havuz veya denizin temiz olmaması çoğunlukla kulakta enfeksiyona yol açabiliyor. Ayrıca havuzdaki klor dış kulak yolunun dış etkenlere karşı direncini düşürüyor. Su teması sonrası kulakların nemli bırakılması ise özellikle mantar enfeksiyonlarının gelişimine neden oluyor” diyerek şu açıklamada bulundu:

Havuzda ve denizde dikkatli olunmalı

Dış kulak yolu çok kolay şekilde havuz ve denizdeki mikroorganizmalardan enfekte olabildir. Yaz döneminde dış kulak yolu enfeksiyonu diye tabir edilen bölgenin enfeksiyonlarını sıklıkla görmekteyiz. Deniz ve özellikle havuz suyunun içindeki mikroplar başlı başına bu bölgede enfeksiyona yol açabilirler. Havuz suyu mikrop açısından temiz olsa dahi yüksek pH değerine sahip olduğundan dış kulak kanalındaki düşük pH oranını bozup mikropların bu bölgede yerleşip üreyebilmelerine zemin hazırlayabilir. Bunun yanı sıra kulak kanalında sıkışan ve doğru temizlenemeyen kulak kirinin suyla teması sonucu geçmeyen kulak tıkanıklıkları oluşabilir.

Kulak çubuğu kullanmak sağlıklı değil

Kulak kirini temizlemek ya da kulak tıkanıklığını açmak amacıyla kullanılan kulak çubuğuna da dikkat! Normal şartlar altında kulak kiri kendiliğinden dışarı atılır ama bazı insanlar kulak temizliği için kulak pamuğu kullanarak, kiri zara doğru iterek tıkar. Bu da enfeksiyona zemin hazırlar. Bu nedenle kulak çubuğu ya da gelişigüzel damla kullanmak yerine mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Bakteri kaynaklı dış kulak yolu enfeksiyonu şiddetli kulak ağrısına yol açar kulak mantarı ise inatçı kulak kaşıntıları oluşturur ve bunlar yazın çok yaygın gör

Kulak sağlığı için 7 önemli önlem!

Havuzun ve denizin temiz olmasına dikkat edin.
Duş veya yüzme sonrası kulaklarınızı kurutmaya çalışın çünkü kanaldaki nem enfeksiyona zemin hazırlayabiliyor.
Kulaklarınızı deniz veya havuzdan sonra bir havlu veya saç kurutma makinesi ile kurutun.  
Mevcut bir kulak zarı probleminiz yoksa kulak tıkacı kullanmayın. Aksi taktirde kulak tıkacı hem kulağın havalanmasını bozabilir hem de sert tıkaçlar dış kulak yolu cildine zarar vererek enfeksiyon riskini artırabilir. 
Bonenizin çok sıkı olmamasına dikkat edin.  
Kulağınızda tıkanıklık veya basınç hissettiğinizde rahatlamak için kesinlikle kulak çubuğu kullanmayın.
Herhangi bir sorunda gelişigüzel uygulamalardan kaçınıp mutlaka hekime başvurun.
 

Yorumlar