Sağlık

Tiroid kanseri kadınları daha çok tehdit ediyor

Tiroid kanseri hastalar arasında cinsiyet eşitsizliği olduğu ve kadınların hastalığa karşı dezavantajlı olduğuna dikkat çekildi.

 Tiroid kanseri kadınları daha çok tehdit ediyor

Sigara, alkol, stres ve kalıtım gibi kanser faktörlerine rağmen kadınların tiroid kanserine yakalanma riskinin aynı özelliklere sahip erkeklerden üç kat daha fazla olduğunu belirten Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan  "Tiroid bezi; yumurtalık gibi, rahim gibi, meme gibi kadına özgü bir organ değil. Tiroid bezi erkek ve kadınlarda aynı özelliklere sahip ve aynı fonksiyonları gören bir organ. Buna rağmen kadınların tiroid kanserine yakalanma konusunda erkeklere göre bu kadar yüksek risk altında olması ciddi bir dezavantaj. Ancak bu durum araştırıldığında altta yatan sebebin yine kadınlık özellikleriyle ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron bu durumun en önemli sebepleri olarak öne çıkıyor. Tiroid bezi bu hormonlara karşı farklı reaksiyonlar verebiliyor ve bu durum hücreleri kanserleştirebiliyor. Erkeklerde bu hormonların çok az düzeyde olması, erkekleri bir nevi tiroid kanserinden koruyor" dedi.

Bilimsel verilerin akılda tutulmasını tavsiye eden Prof. Dr. Erhan Ayşan, 40 yaşını aşan kadınların en az bir kere tiroid ultrasonu yaptırmalarını önerdi.

Yorumlar