Sağlık

Şeker hastalarına yararlı şifalı bitkiler

Diyabette şekerli, unlu, hazır gıdalardan uzak durmak şart. Aynı zamanda aşağıdaki şifalı bitkiler de şeker hastaları için son derece faydalıdır.

Şeker hastalarına yararlı şifalı bitkiler

İsterseniz çayını kaynatarak içebilir, isterseniz  yemeklerinize ekleyerek kullanabilirsiniz. Nasıl kullanıranız kullanın ama şeker hastalığından muzdaripseniz bu bitkileri sofralarınızdan eksik etmeyin.

1: Fesleğen

Fesleğen güzel ve etkileyici kokusuyla sizleri ferahlatır. Bununla birlikte fesleğen şeker hastaları için faydalı bitkilerdendir. Çünkü fesleğen kan şekerini düşürme özelliği bulunmaktadır. Fesleğende ki flovonoidler bu etkiye sahiptir. Bu yüzden şeker hastalarının bolca yemeleri tavsiye ediliyor.

2: Papatya

Papatyanın şeker hastalarındaki en önemli etkisi kandaki şeker oranını düşürmesi ve fazlalık şekerin karaciğerde depolanmasına yardımcı olması. Bu yüzden papatya çayı içerek gün boyu ferahlayabilirsiniz.

3: Tarçın

Tarçının şeker hastalarında en önemli etkisi kan şekerini düşürmesidir. Aynı zamanda kolesterolü düşürür ve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.Tarçını akşamdan suyun içine koyup 1 gün bekleterek lezzetli detoks içeceği de yapabilirsiniz.

4: Kimyon

Kimyon kan şekerini ve kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığı ve kalp sorunlarını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda şeker hastalarında ileri glukasyon ürünlerinin de oluşumunu engeller.

5: Karahindiba

Karahindibadaki bileşenler tansiyonu dengeler ve karaciğer sağlığınızı korur. Aynı zamanda idrar söktürücü etkisi vardır. Böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kilo vermenize de fayda sağlar.

6: Sarımsak

Sarımsak, şeker hastalığında sitokinleri bastıran çok etkili anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Kan şekerini düşürür ve kandaki yağların azalmasına yardımcı olur.

7: Nane

Nane diyabet, kalp sorunları, yaşlanma ve kanser risklerini en aza indiren antioksidanlar açısından zengindir.

Yorumlar