Sağlık

Ramazan'da alınan kilolardan kurtulma taktikleri

Ramazan sonrası beslenmede düzeni sağlamak için öncelikle sahur alışkanlığını gece yeme alışkanlığına dönüştürmemek gerekiyor.

Ramazanda alınan kilolardan kurtulma taktikleri

Bütün uyarılar ve tekrar tekrar okuduğunuz haberlere rağmen sahur ve iftar sonralarında yemeyi abartmış, hatta kilo aldırıcı yiyecekleri fazla kaçırmış olabilirsiniz. Fazlalıklardan kurtulmak için Ramazan Bayramının hemen sonrası hiç de geç sayılmaz. Ama önce Ramazan Bayramını da sağlıklı bir beslenme düzeniyle atlatmak gereklidir.

Ramazan ayındaki ağırlık kazanımından yola çıkarak, bazı insanlar bir ay gibi uzun bir sürede kazanılan ağırlıkları kısa bir sürede çabucak kaybetmek isteyerek sağlıksız diyet ve kilo kaybetme yöntemlerine başvurabiliyorlar. Ancak kilo kontrolü sağlamak için sabırlı olunmalıdır.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. İrem Aksoy, Ramazan sonrası sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu ve "Ramazan Bayramı sonrasında da Bayramdaki sağlıklı beslenme görevlerinize devam ederek hedeflenen ağırlığa ulaşmanız hiçte zor olmayacaktır" dedi.

 • Öncelikle sahur yapmak için bölünen uykuları yavaş yavaş düzene sokmak gerekir.
 • Sahur Alışkanlığınızı Gece Yeme Alışkanlıklarına Dönüştürmeyin!
 •  Günlük ihtiyacınız olan su miktarını hedeflemeniz gerekir.  
 • Ramazan Bayramı demek şeker bayramı demek! Aldığınız şeker-çikolata miktarlarını azaltmalı ve yeme sıklığınızı en az seviyede tutmalısınız.
 • Bayramı karantina sebebiyle her ne kadar izole bir şekilde geçirecek olsak bile bayrama özel yapılan veya ikram edilen fazla kalorili tatlıları ve yemekleri sınırlandırmaya, porsiyon kontrolü sağlamaya özen göstermelisiniz.
 • Hafif tempolu şekilde uzun yürüyüşler yapmalı ve bu mümkün değilse bile evde hafif egzersizler yapmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Ramazan Bayramı sonrasında da Bayramdaki sağlıklı beslenme görevlerinize devam ederek hedeflenen ağırlığa ulaşmanız hiçte zor olmayacaktır.
 • Yağ ve basit karbonhidrat açısından zengin, besin değeri düşük fakat kalorisi yüksek besinlerden uzak durun.
 • Ultra işlenmiş, katkı maddeleri içeren, paketli ürünleri tüketmemeye dikkat edin.
 • Her ne kadar sağlıklı besinler tükettiğinizi düşünseniz de porsiyon kontrolü sağlayamadığınızda bunun hiçbir anlamı kalmıyor. Bu yüzden porsiyon kontrolü sağlamaya özen gösterin.
 • Besinleri iyi çiğneyerek yavaş yavaş yiyin.
 • Öğün atlamayın. Öğün atlamak  yemeklere aşırı aç şekilde başlamaya, yeme kontrolü sağlayamamaya ve kan şekeri dengesizliğine yol açar.
 • Öğünlerinizde dengeli ve yeterli olacak şekilde taze sebze, meyvelere, sağlıklı yağlara, tam tahıllı ürünlere, az yağlı kaliteli proteinlere, baklagillere ve süt ürünlerine yer verin.

Sahur alışkanlığınızı gece yeme alışkanlıklarına dönüştürmeyin. Uyumadan en az 3-4 saat öncesinde besin alımınızı sınırlandırın.
Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlık gibi problemler yaşamamak için yüksek lif içeriğine sahip olan sebze-meyvelere, kuru baklagillere ve tam tahıllara beslenmenizde yer açın.
 

Ramazan ayındaki ağırlık kazanımından yola çıkarak, bazı insanlar bir ay gibi uzun bir sürede kazanılan ağırlıkları kısa bir sürede çabucak kaybetmek isteyerek sağlıksız diyet ve kilo kaybetme yöntemlerine başvurabiliyorlar. Ağırlık kontrolü sağlamak için sabırlı olunmalıdır.

 

Nice sağlıklı bayramlara.

Yorumlar