Sağlık

Prostat büyümesinin işareti olan 10 sağlık belirtisi

İyi huylu prostat büyümesi özellikle 50- 60 yaşını geçen erkeklerin çoğunda görülebilir. ü

Prostat büyümesinin işareti olan 10 sağlık belirtisi

Prostat, mesane çıkışında bulunan ve içerisinden idrar kanalı ile üreme kanallarının geçtiği erkeklere özel bir organdır.

Üroloji Uzmanı Gökhan Atış, Prostat Kanseri Farkındalık Ayı öncesinde, erkekleri sık, acil ve gece idrara çıkmak zorunda bırakabilen ayrıca idrar yolu enfeksiyonları, mesane taşı veya böbrek yetmezliği gibi hayati risklere neden olabilen rahatsızlıklarla karşı karşıya bırakabilen iyi huylu prostat büyümesi hakkında bilgi verdi.

Genç yaşlardayken ceviz büyüklüğünde olan prostat, ilerleyen yaşla birlikte büyümeğe başlar. Kişinin yaşam şartlarının büyük önem taşıdığı prostattaki bu büyüme zamanla portakal büyüklüğüne kadar ulaşarak hem prostatın içerisinden geçen idrar kanalını sıkıştırır hem de ulaştığı büyüklük nedeniyle mesane çıkışını kapatır. Bu durum da hastanın idrar yaparken birçok sıkıntı yaşamasına neden olur. Erkekler yaşlandıkça ortaya çıkan prostat bezi büyümesi olarak da adlandırılan iyi huylu prostat büyümesi (BPH) günüæmüzde 50 ile 60 yaş arasındaki erkeklerin %50'sinden fazlasında, 80 yaşın üzerindeki erkeklerin ise %90'ından fazlasında görülebilir.

Büyümüş bir prostat bezi, mesaneden idrar akışını engelleyebilir. Ayrıca mesane, idrar yolu veya böbrek sorunlarına da sebep olabilir.

Prostat büyümesinin belirtisi olabilecek işaretler

  • Sık veya acil idrar yapmak
  • Gece idrara çıkma
  • İdrar yaparken zorlanma
  • Zayıf idrar akışı
  • Kesik kesik idrar yapma
  • Mesaneyi tam boşaltamama
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Mesanede taş oluşumu
  • Böbrek yetmezliği
  • İdrarın tam tıkanması ve idrarda kanama

Günümüzde hızla artan obezite birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bu hastalıklardan birisi de iyi huylu prostat büyümesidir.

İyi huylu prostat büyümesi riskini artıran nedenler diğer nedenler de şunlardır;

50 yaş ve üstünde olmak.
Ailede iyi huylu prostat büyümesi öyküsüne sahip olmak
Obezite, tip2 diyabet, kalp ve dolaşım hastalığı olmasıç
Fiziksel egzersiz eksikliği

Erkeklere özel olan prostat büyümesi ilerleyen yaşla birlikte doğal olarak büyümektedir. İyi huylu prostat büyümesini önlemenin kesin bir yolu bulunmamaktadır. Ancak yaşam şartlarında yapılan düzenleme, egzersiz, beden kitle endeksine uygun kiloda olmak, meyve ve sebzeler açısından zengin-dengeli Akdeniz usulü beslenme iyi huylu prostat büyüme riskini düşürmektedir.

Birçok erkek, prostat büyümesinin prostat kanseri riskini artırdığını düşünmektedir. Ancak durum her zaman böyle değildir. Yani prostat kanseri riski, prostat büyümesi olan erkekler ile prostat büyümesi olmayan erkekler de hemen hemen aynı oranda görülmektedir.

Yorumlar