Sağlık

Hamileler nasıl oruç tutabilir?

Anne adaylarının herhangi bir hastalığı ve erken doğum riski yoksa; sahur yapmak ve bol su içmek koşuluyla oruç tutması mümkün. Hamileler sahurda neler yemeli?

Hamileler nasıl oruç tutabilir?

Anne adaylarının en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında ‘Hamilelikte oruç tutulabilir mi?’ sorusu geliyor. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, ““Yurt içinde ve yurt dışında yapılmış çalışmalarda hamilelerin oruç tutmasında herhangi bir sakınca olmadığı gösterilmiştir” diyerek, gebelere Ramazan ayını sağlıklı geçirmeleri için önerilerde bulundu…  

Bazı riskli durumlarda gebelerin oruç tutması önerilmez. Bunlar; gebelik şekeri, gebelik yüksek tansiyonu, bebeğin suyunun azalması, kanama riski, gelişim geriliğinin olduğu durumlar...  Öte yandan  erken doğum riski olanların da oruç tutması önerilmez.  

SAHURSUZ ORUÇ OLMAZ 

Oruç tutacak olan hamilelerin mutlaka sahur yapmaları gerekiyor. Proteinden ve liften ağır beslenmeleri gerekiyor ki gün içerisinde şekerleri düşmesin. 

Sahurda yumurta, ceviz, badem, az tuzlu peynir, kaşar peynir ve hatta bir bardak süt tüketmelerini öneriyorum.  

Çok şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalardan, kızartmalardan uzak durulması gerekiyor. 

Sahurda az yağlı, az tuzlu gıdalar tercih edilip yemek yedikten hemen sonra yatılmamalı. 

İFTAR İLE SAHUR ARASINDA 3 LİTRE SU İÇMEK İHMAL EDİLMEMELİ

Su, gebeliğin devamında önemlidir. Hamilelerin günde 3 litre su içmeleri gerekiyor. Bunu da iftar ile sahur arasında tüketmeleri gerekiyor ki bebeğin suyu azalmasın. Oruç nedeniyle az sıvı alınması durumunda eğer bebeğin suyu azalırsa erken doğum riski ortaya çıkabilir. 

Hamileler herhangi bir durumda hemen doktorlarına başvurmalı. Bebek hareketleri azalıyorsa, bebek günde en az 10 defa hareket etmiyorsa acilen doktorlarına başvurmaları gerekir. 

Yorumlar