Sağlık

Çölyak hastalığının tedavisi glutensiz beslenme

gluten proteinine karşı ince bağırsakta aşırı duyarlılıktan kaynaklanan Çölyak hastalığı, cinsiyet ve yaş fark etmeksizin ortaya çıkabiliyor.

Çölyak hastalığının tedavisi glutensiz beslenme

Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Dr.Emin Yekta Kişioğlu, en sık rastlanan genetik hastalıklardan biri olan Çölyak hastalığında tedavinin “ömür boyu glutensiz beslenme” olduğunu söyledi ve hastalık hakkında şu bilgileri verdi:

Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ve ‘gluten’ adı verilen bir cins proteine karşı ince bağırsakta gelişen aşırı immün reaksiyondur. Bu reaksiyon sonucu ince bağırsak dokusunda değişiklikler olur ve gıdalar yeterince emilemez. Bu hastalığa neyin sebep olduğu ve niçin bazı insanların daha fazla immün reaksiyon verdiği henüz bilinmemektedir. Kuzey Avrupa’da sık görülmesi genetik faktörlerin önemli olduğunu gösteriyor. Çölyak hastalığı olma riski ile bağışıklık sistemini etkileyen genlerin ilişkisi vardır. Hastalık her yaşta ortaya çıkabilir ve cinsiyet farkı yoktur,

ÇÖLYAK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ FARKLILIKLAR GÖSTEREBİLİR

Çölyak hastalığının belirtileri değişiklik gösterir. Hafif vakalarda hiçbir yakınma olmayabilir, bazı kan tetkiklerinden (demir eksikliği) şüphelenilerek tanıya gidilir. Daha ileri vakalarda ishal, kilo kaybı, gaz, kemik erimesi gibi belirtiler olur. Çölyak hastalığında şeker hastalığı, hipotiroidi, eklem ağrısı, depresyon, bazı cilt ve karaciğer rahatsızlıkları olan kişilere daha sık rastlanır.

Hastalığın sebebi belli olmadığı için önlenmesi de söz konusu değildir. Ancak belirtiler ortaya çıkmadan yakalanan vakalarda, beslenme önerileriyle yakınmaların ortaya çıkması önlenebilir. Çölyak hastalarının birinci derece akrabalarında hastalık araştırılmalıdır. Belirtilerden veya kan tahlillerinden şüphelenilen hastalarda bazı antikor testleri ve ince bağırsak biyopsisi tanı koydurur. Antikor testleri çölyak hastalarının %90’ından fazlasında bulunur ve çölyak olmayanlarda çok nadir saptanır. İnce bağırsak biyopsisi ise endoskopiyle ince bağırsaktan alınır. Bu işlem sakinleştiriciyle yapıldığı için hastalar hiçbir sıkıntı çekmezler

ÇÖLYAK HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE GLUTENSİZ DİYET YETERLİ

Çölyak hastalığının tedavisi için ilaç kullanmaya gerek yok. Tedavide diyet yeterlidir. Herhangi bir ilaca gerek yoktur. Çölyak hastaları çok sıkı bir şekilde ve kesinlikle glutensiz beslenmelidirler. Bu diyet ömür boyu olmalıdır. Buğday, arpa, çavdar ve yulaf unu içeren hiçbir besin yenilmemelidir. Bunların yerine mısır, patates, pirinç veya soya unu ile ekmek, pasta vb. yapılabilir. Ayrıca birçok hazır gıdada gluten içeren katkı maddeleri olabilir, hastaların bunlara dikkat etmesi gerekir.

Yorumlar