Sağlık

Biontech Covid-19 aşısı suçlu bulundu, mağdurlar ömür boyu tazminat alacak

Biontech ilaç firması, Coronavirus salgını sırasında piyasaya sürdüğü Covid-19 aşılarının yol açtığı ağır yan etkiler nedeniyle mağdur olanlara her ay ömür boyu tazminat ödenecek.

Biontech Covid-19 aşısı suçlu bulundu, mağdurlar ömür boyu tazminat alacak

 Şu ana kadar 301 tazminat başvurusunun onaylandığı Almanya'da başvuruları kabul edilen kişilere Biontech tarafından her ay ömür boyu 164-854 euro arasında ödeme yapılacak. Tazminatlar, eyaletlerin bakım kurumları tarafından ödenecek. Yetkili birimlerce gerekli görüldüğü taktirde bu kişilerin tedavi masrafları da devlet tarafından karşılanacak.

Almanya'da aşı ve ilaçlara onay veren yetkili kurum Paul Ehrlich Enstitüsü'nün (PEI) aşılama komplikasyonları listesinde bulunan belirtilere göre Covid-19 aşıları kalp rahatsızlıkları, kan pıhtılaşması, yüz felci, Guillain-Barre sendromu adı verilen kas rahatsızlığı, işitme bozukluğu ve kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara yol açıyor.

PEI raporuna göre 2022 Haziran ayına kadar 323 bin 684 şüpheli yan etki ve aşılama komplikasyonu vakası bildirildi. Aynı döneme kadar olan verilerin incelendiği raporda, can kaybı ve aşılar arasında bağlantı tespit edilen 120 vaka olduğu bildirildi.

Covid-19 aşılarının yol açtığı ağır yan etkiler nedeniyle mağdur olduklarını iddia eden 185 kişi, aşı üreticilerine karşı mahkemelere başvurdu. Davaların ilkinin 28 Nisan’da Frankfurt Bölge Mahkemesi'nde görülmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili Aşı üreticisi Biontech tarafından yapılan açıklamada, Biontech aşısının incelenen vakalardaki sağlık sorunlarıyla ilgili bir bağlantısı bulunmadığının kanıtlandığı belirtilerek, "Bir aşı üreticisi olarak sorumluluğumuzu çok ciddiye alıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

https://www.hollandapostasi.com/

Yorumlar