Sağlık

Bebeklerin beyin sağlığı için 10 altın anahtar

Bebeklerde beyin gelişimini sağlıklı artırmak için nelere dikkat edilmelidir? İşte zihinsel sağlık için yapılması gereken olağan işler.

Bebeklerin beyin sağlığı için 10 altın anahtar

Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Gelişimsel Pediatri Uzmanı Dr. Reyhan Tamer, bebeklerde beyin gelişimini artırmayı sağlayacak önerilerde bulundu:

İnsan beynin gelişiminin yüzde 90’ı hayatının ilk iki yılında tamamlanır. Bu nedenle bebeklerde beyin gelişiminin önemi en öncelikli konular arasında olmalıdır. Bu dönemde bebeğiniz için uygulayacağınız her türlü bedensel ve ruhsal destek, onun erişkin dönemde ruhsal ve bedensel açıdan sağlıklı bir birey olmasına yardımcı olur:

  1. İlk iki yıl anne sütünü kesmeyin:   Yapılan çalışmalarda anne sütü alan bebeklerde okul başarı puanlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin sağlıklı gelişimi için ilk iki yıl anne sütü ile beslenmesini önerir. Anne sütünün alınmadığı durumlar da, bebek formülleri de uzman tavsiyesi doğrultusunda kullanılabilir.,
  2. Onunla sürekli konuşmayı ihmal etmeyin:  Bebeğinizle, gebeliğin ilk aylarından itibaren sürekli düzenli konuşmak, bebeklerin doğumdan sonraki süreçte de kısa sürede sakinleşmesi sosyal iletişim becerisi ve kendini güvende hissetmesini sağlar. Bebek doğduktan sonraki süreçte de düzenli konuşmak önemlidir.
  3. Yaşına uygun oyun ve oyuncaklarla arasını iyi tutun: Bebeğinizin yaşına uygun güvenli oyuncaklarla oynamasına ve hareket etmesine izin vermek, kas kontrolünü, dengeyi ve koordinasyonu geliştirmesine yardımcı olabilir. Renkli, kontrastlı oyuncaklar, bebeklerin görsel algısını geliştirebilir. Müzik dinletmek, sesli kitaplar okumak gibi aktiviteler ise işitsel duyularını güçlendirebilir. Bebeğinizin farklı dokuları hissetmesine olanak tanıyan yumuşak oyuncaklar kullanmak da duyusal gelişimini destekleyebilir.
  4. Güvenli ve sevgi dolu ortam hissini güçlü tutun:  Bebeğinizi sevgi dolu bir şekilde kucaklamak, okşamak ve ten temasını artırmak, güven duygusunu geliştirebilir.
  5. Uyku düzenini aksatmayın:  Bebeklerin belirli bir uyku düzenine alışmalarına yardımcı olmak için düzenli bir uyku rutini oluşturun. Sessiz ve rahatlatıcı bir ortamda uyumalarını sağlamak, uyku kalitesini artırabilir.
  6. Ona bol bol kitap okuyun: Bebeğinize düzenli olarak kitap okumak, dil gelişimini teşvik eder. Renkli ve büyük resimli kitaplar kullanarak bebeğinizin dikkatini çekebilir ve dil becerilerini geliştirebilirsiniz. Ayrıca, farklı ses tonları kullanarak bebeğinizin duyusal deneyimini zenginleştirebilirsiniz.
  7. Vitaminli besinleri bolca yedirin: Bebeklerin doğal yollardan vitamin ve mineral almaları beden sağlığı kadar, beyin gelişimi için de  önemlidir:  Özellikle bebeklerde tespit edilen B12 vitamini, demir ve iyot eksiklikleri ivedilikle tedavi edilmelidir. Çünkü B12, demir ve iyot gibi biyokimyasal elementler bebeklerde beyin gelişimi direk ilgilidir.
  8. Omega -3 desteği:  Hafta bir balık yenmesi özellikle de somon, hamsi gibi omega 3 içeriği fazla balık türlerinin yenmesi beyin gelişimini artıran beslenme öğelerindendir.
  9. Akranları ile iletişim kurmasını sağlayın:  Ebeveynler olarak, bebeğinizle göz teması kurmak, gülümsemek ve ses tonunuzu değiştirmek gibi basit ama etkili yöntemlerle iletişim kurabilirsiniz. Ancak onun sadece sizinle değil çevresi ve akranları ile de iletişim kurması çok daha faydalıdır.
  10. Sağlıklı gelişim kontrollerini ihmal etmeyin ve gerekli sağlık testlerini aksatmayın: Onun boy, kilo ve iletişim yeteneklerin doğal seyrinde geliştiğini sık sık kontrol edin ve gerekli hallerde sağlık uzmanlarından destek alın...

Yorumlar