Ruhsal

Türkiye'de çalışanların en büyük sorunu önce kaygı, sonra kira derdi

Kurumlara danışmanlık hizmeti veren şirketin raporuna göre çalışanların en çok Psikolojik Danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyuyor ve kaygılılar. Dana sonda Mevzuat Danışmanlığı isteniyor ve ilk sorun kira oluyor.

Türkiyede çalışanların en büyük sorunu önce kaygı, sonra kira derdi

Kurumlara danışmanlık hizmeti veren AVİTA’nın Çalışan Destek Programı kullanımları üzerine hazırladığı rapor, Türkiye’nin mutluluk seviyesi konusunda önemli ipuçları veriyor.

ÖNCE PSİKOLOJİ, SONRA MEVZUAT GELİYOR, SAĞLIK DANIŞMANLIĞI 3. SIRADA

2023 Yılı Değerlendirme Raporu’na göre en çok tercih edilen hizmet %44 ile Psikolojik Danışmanlık oldu.

Çalışanların en çok talep ettiği ikinci hizmet ise %28 ile, 2023 yılında vatandaşların en çok sorun yaşadığı ev sahibi kiracı ilişkilerini konu alan Mevzuat Danışmanlığı oldu.

Tıbbi Bilgi Danışmanlığına  ihtiyaç duyanların oranı %8 olurken, arayanlar en çok dahiliye ve çocuk hastalıkları konusunda destek aldılar.

Çalışanların 2023 yılında danışmanlık aldıkları diğer alanlara baktığımızda, Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı (%6), Mali Bilgi (%6), Veteriner Danışmanlığı (%2), Genel Bilgi (%6), Bel, Boyun, Sırt Ağrıları ve Ofis Ergonomisi (%1) de yer alıyor.

KADIN ÇALIŞANLAR DAHA ÇOK DANIŞMANLIK HİZMETİ ALIYOR

2023 yılında çeşitli konularda danışmanlık hizmeti alanların dağılımı %61 Kadın ve %39 Erkek olarak gerçekleşti. Erkek çalışanlar en çok Mevzuat Danışmanlığı hizmeti alırken ve kadın çalışanlar ise en çok Psikolojik Danışmanlık alanında hizmet almak için uzmanlara ulaştılar.

Psikolojik Danışmanlık hizmetini alanların %83’ü kendileri ile ilgili destek alırken %15’i eşleri ve aile bireyleri, %2’si de çocukları ile ilgili konularda uzmanlara ulaştı. En fazla çağrı alınan psikolojik destek konusu %18 ile kaygı belirtileri oldu. Araştırmanın sonuçlarına göre çalışanların %8’i depresif belirtiler, %5’i çocuk gelişimi, %5’i ilişki sorunları, %4’ü evlilik sorunları üzerine danışmanlık almak için başvurdular

AVİTA Satış Müdürü Özge Yılmazlar hangi alanlarda hizmt verdiklerini açıkladı

AVİTA Satış Müdürü Özge Yılmazlar, konu hakkında "Günümüzün hızlı tempolu iş ortamında, kurumlar çalışanlarına kapsamlı destek sağlamalarının önemini biliyorlar. Etkili bir çalışan destek programının, çalışan memnuniyetini ve üretkenliğini arttırdığını gözlemliyoruz. AVİTA olarak, 7 gün 24 saat boyunca Psikolojik Danışmanlık, Mevzuat Danışmanlığı, Tıbbi Bilgi, Mali Bilgi, Yenidoğan Bakımı, Sağlıklı Beslenme, Bitki Bakım Danışmanlığı, Bel-Boyun-Sırt Ağrıları ve Ofis Ergonomisi, Veteriner Danışmanlığı, TeknoDestek ve Genel Bilgi alanlarında çalışanların ve aile bireylerinin yanlarında oluyoruz. Gerekli durumlarda danışanlarımıza yüz yüze psikolojik danışmanlık hizmetleri de sunuyoruz. Kurumların çalışanlarına bu geniş kapsamlı destekle daha sağlıklı ve üretken bir çalışma ortamı sunmalarını amaçlıyoruz." dedi.

EV SAHİBİ - KİRACI SORUNLARI ÖN PLANA ÇIKIYOR

,Son dönemlerde tartışılan en önemli konular arasında yer alan ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar 2023 kullanımlarının ana maddeleri arasında kalmaya devam etti. Çalışanlar yaşadıkları bu sorunu çözebilmek adına çözüm yolları arıyorlar. AVİTA Çalışan Destek Programı 2023 Değerlendirme Raporu’nda yer alan sonuçlara göre çalışanların ve aile bireylerinin en çok danışmanlık hizmeti aldığı ikinci konu olan Mevzuat Danışmanlığı oranı %28 olarak gerçekleşti. Danışanların özellikle mevzuat danışmanları ile paylaştığı sorunlar arasında şu konu başlıkları öne çıkıyor; kira bedellerindeki artış, depozito bedeli, kiralık alanın tahliyesi, kiracının kirayı vaktinde ödememesi, mülkün tadilata girmesi, vb...

Raporda dikkat çeken diğer bir konu ise en çok danışmanlık alan sektörler arasında bankacılığın ön plana çıkması. AVİTA 2023 Yılı Değerlendirme Raporu’na göre en çok danışmanlık alan meslek grubu %30 ile bankacılık sektörü oldu. Bankacılar özellikle psikolojik danışmanlık desteği alırken, iş stresi ve kaygı belirtileri sendromlarını dile getiriyorlar. Bir diğer konu başlığı da işe bağlı kariyer ve özel yaşam dengesi sorunları olarak ön plana çıkıyor. Bankacılık sektöründen sonra en çok danışmanlık alan sektörlerin başında teknoloji, enerji, havacılık ve lojistik geliyor.

Yorumlar