Ruhsal

Kısa boylular arasından daha fazla psikopat çıkıyor

Bilimsel araştırma verilerine göre kısa boylu insanlar psikopat olmaya daha yatkın görünüyor.

Kısa boylular arasından daha fazla psikopat çıkıyor

Bilim insanları tarafından yapılan güncel bir araştırmaya göre, kısa boylu insanlarda görülen ve<strong> 'Napolyon kompleksi' olarak da bilinen 'Agresif ve Otoriter Kısa Adam Sendromu'na sahip kişilerin psikopat olma olasılıkları daha yüksek.

ABD'li bilim insanları, Napolyon kompleksini mercek altına aldı ve ortalamaya göre daha kısa boylu olan insanların, psikolojide 'narsisizm, makyavelizm ve psikopati'yi ifade eden 'Karanlık Üçlü' kişilik özelliklerine sahip olma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu keşfetti.

Hakemli akademik dergi Personality and Individual Differences Journal'da yayımlanan çalışmaya 367 kişi katıldı, katılımcılar, karanlık özellikler için standartlaştırılmış 12 soruluk 'The Dark Triad Dirty Dozen' (Karanlık Üçlü Kirli Düzine) testini doldurdu.

Söz konusu test uyarınca katılımcılardan "İstediğimi elde etmek için başkalarını manipüle etme eğilimindeyim", "Duygusuz veya duyarsız olma eğilimindeyim" gibi çeşitli ifadelere ne kadar katıldıklarını sıralamaları istendi.

Testte deneklerin boy ölçüleri de sorulduve  boylarıyla ilgili olarak "Keşke daha uzun olsaydım" ve "Boyumdan memnunum" gibi benzer ifadeleri de puanlamaları istendi. .

Sonuçlar, daha kısa olan erkek ve kadınların ortalamaya göre daha fazla "Karanlık Üçlü" özellik sergilediklerini ortaya koydu. Yani, boylarından memnun olmayan deneklerde bu özelliklerin daha fazla olduğu tespit edildi.

Çalışma, ortalamaya göre daha kısa olan erkek ve kadınların daha fazla "Karanlık Üçlü" özellik sergilediklerini ortaya koydu.

Yani, boylarından memnun olmayan deneklerde bu özelliklerin daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırmayı yürüten ekibin başı Peter K. Jonason'a göre, kısa boylu insanlar, özellikle de daha uzun boylu olmayı dileyenler; "gösteriş yapma, çatışmacı olma ve güçle ilgilenme" gibi özelliklerle daha fazla karakterize oluyorlar.

Yorumlar