Ruhsal

Büyükler niçin çocukların yanlarında yatmasına izin vermemeli?

Bebeklerin 6. aydan itibaren kendi odasında uyumaya alıştırılması psikolojik gelişimi açısından çok önemli... Peki, çocuk geceleri anne ve baba ile birlikte uyumakta ısrar ediyorsa ne yapılabilir?

Büyükler niçin çocukların yanlarında yatmasına izin vermemeli?

Çocuklara bağımsız uyku alışkanlığı kazandırma konusunda bilgiler veren Uzman Klinik Psikolog Nuran Katı,  anne baba ile yatmanın çocuğun özgüvenini düşüdüğüne dikkat çekti.

Çocukların kendi yataklarında uyumak yerine ebeveynlerinin yanında uyumak için ısrarcı davranmaları birçok evde rastlanan bir durum. Çocukların kendi yataklarına yatıp tek başlarına uykuya dalmaları çocuklar için cesaret gerektiren bir konudur, çocuğun anne ve babadan ayrılması, özerkleşmesini sağlayan bir durumdur. Yeni doğan bir bebek 6. ayından itibaren kendi odasında kendi yatağına alıştırılmalıdır. Fakat bebekten ayrılmak, sıklıkla yataktan kalkıp bebekle ilgilenmekten oluşan yorgunluk hissi ve bebeğe bir şey olacağı endişesi ile ebeveynler genellikle bebekle birlikte uyumayı tercih edebilirler.

Anne ve babasıyla yatma istediği çocuğun kendisini güvende hissetmesi ile alakalı

Çocukların ebeveynleri ile birlikte uyumak istemeleri, okul öncesi dönemdeki çocuklarda sıklıkla karşılaşılan sorunlardan. Bunun en büyük sebeplerinden biri çocukların yaşadıkları korku ve kaygılarıdır. 2-3 yaş itibariyle çocuklar korkulu rüyalar görmeye başlar. Çocuk anne ve babasıyla birlikte yatarak kendisini güvende hissetmek ister. Anne ve babalar ise çocuğun korktuğunu söylemesi üzerine veya çalışan anne ve baba ise çocuklarıyla çok fazla zaman harcamadıklarını düşündükleri için yaşadıkları özlem duygusu veya vicdan azabı sebebiyle çocuklarının bu isteklerini kabul edebilirler.

Fakat anne ve babaların bu tür kabul edici davranışları durumu çözmez, aksine çocuğun korkusunu besler, bağımlı bir birey olmasına neden olur ve özgüvenini düşürür.”

Çocuğun davranışlarını değiştirme konusunda anne ve babanın tutumu önemli

Çocuğun davranışlarını değiştirme konusunda anne ve babanın rolü büyük. Anne ve babaların çocuğun kendi yatağında yatma konusunda kararlı ve tutarlı davranmaları çocuğun tek başına uyuma alışkanlığının gelişmesini sağlar. Anne ve babaların çocuğa bir gece izin verip öteki gün kendi yatağında yatması için ısrarcı olmaları tutarsız bir davranıştır, yanlıştır. Çocuğun kendisini reddedilmiş ve kötü hissetmemesi için anne ve babaların kararlı davranmaları önemli bir konu... 

Çocuklara kendi yatağında uyumaları için destek sağlamak gerekir. Çocuk kötü ve zor bir günün ardından anne babayla uyumak isteyebilir. Bu gibi durumlarda çocuğun zorlayıcı duygularını anlatmasına izin vermek duygusal rahatlaması ve sakinleşmesini sağlar. Sakinlemesiyle birlikte çocuğun rahat bir şekilde uykuya geçiş yapmasını kolaylaştırır. Çocuk uykuya dalana kadar yanında olmak veya hikaye okuyarak uykuya geçiş yapmasını sağlamak duygusal stresini yatışmasını sağlar...

Çocuk karanlıktan korkuyorsa ne yapılmalı?

Çocuğa kendi yatağında yatması için baskı yapmamak, sorunla ilgili anlayışla davranmak ve sorun üzerine konuşmalar yapmaK,  problemi çözmede yardımcı olacaktır. Çocuklar gece ağlayarak anne ve babanın yanına yatmak için geldiklerinde, yatağa almak yerine onu kendi yatağında yatırmaları ve uyuyana kadar sırtını okşayarak ve sevgi vererek çocuğun uyumasına yardımcı olmaları ve çocuk sakinleştikten sonra yatağa geri dönmeleri gerekir. Eğer ki çocuk karanlıktan korkuyorsa, odasında gece lambasının yakılması çocuğa güvenli bir ortam sağlar.

Çocuğun kendi başına uyumasını sağlamak çocuğun özgüveninin gelişmesine ve bağımlı olmaktan ziyade bağımsız bir birey olmasına yardımcı olacaktır. Çocuğun anne ve babanın yanında uyumasına izin vermek sevgi vermek anlamına gelmez. Aksine, çocuğu bağımlı bir birey olmasına ve anne ve babadan ayrılamamasına sebebiyet verir”

Çocuk geceleri birlikte uyumakrta ısrar ediyorsa.... 

Çocuğun ayrı yatmayı kabullenmesi, ayrışabilmesi psikolojik gelişimi açısından önemli bir konu. Çocukla birlikte uyumaya devam etmek, ilerleyen yaşlarda okula gitmek istememe, anneden ayrılmak istememe, zor duygularla baş etmekte zorlanma, bireysel hareket edememe ve onay alma ihtiyacıyla bireysel kararlar verememe gibi farklı problemlerle karşılaşmaya sebebiyet verebilmektedir. Eğer ki çocuk uzun bir süre anne ve babanın tüm çabalarına rağmen sakinleşmiyorsa ve ısrarcı bir şekilde geceleri birlikte uyumak istiyorsa o zaman bir uzman desteğinin alınması gerekmektedir.

Yorumlar