Mutfak

Türkiye'de illere göre kuruyemiş tercihi: Hangi il hangi kuruyemişi seviyor?

Bitlisliler Kudüs Hurması, Bingöllü ve Gümüşhaneliler kavrulmuş badem içi, Çankırılı ve Bayburtlular Kaju, Ankaralı, Kocaelili, Kayserili, Kırşehirli, Karabüklü, Bartınlı, Muşlu, Iğdırlı, Ardahanlı ve Hakkariler Lüx karışık kuruyemişi tercih ediyor.

Türkiyede illere göre kuruyemiş tercihi: Hangi il hangi kuruyemişi seviyor?

 Tunçlar Holding bünyesinde kuruyemiş pazarlama yapan bir marka 81 ilin kuruyemiş tercih haritasını çıkarttı.

TÜRKİYE'DE BİR YILDA SATILAN KURUYMİŞ MİKTARI KİŞİ BAŞINA 6.5 KİLO 

Türkiye'nin toplam kuru yemiş pazarı yıllık 3,5 milyar dolar seviyelerinde. Her yıl satılan kuruyemiş miktarı kişi başı 6.5 kilogram. Kuruyemiş tercihine dünyada 5. sıradayız.

TÜRKİYE'DE EN SEVİLEN KURUYEMİŞ KAVRULMUŞ TUZLU ÇEKİRDEK

İl il kuruyemişte tercihlere gelince 81 ilin tartışmasız lideri ve 85 milyon vatandaşın ortak tercihi Kavrulmuş Siyah Tuzlu Çekirdek... Türkiye genelinde kuruyemişte ikinci tercih kavrulmuş siyah tuzsuz çekirdek ...

Kavrulmuş Siyah Tuzlu Çekirdeği tercih eden iller: İstanbul, Bursa, Antalya, Samsun, Adana, Konya, Erzurum, Diyarbakır, Zonguldak, Sakarya, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Bolu, Muğla, Yozgat, Gaziantep, Eskişehir, Trabzon, Tokat, Balıkesir, Sivas, Kastamonu, Mersin, Van, Çanakkale, Malatya, Hatay, Ordu, Denizli, Düzce, Afyonkarahisar, Şanlıurfa, Giresun, Amasya, Yalova, Kırıkkale, Sinop, Erzincan, Çorum, Kırklareli, Bilecik, Kütahya, Artvin, Kars, Mardin, Isparta, Edirne, Rize, Şırnak, Batman, Adıyaman, Uşak, Niğde, Karaman, Ağrı, Siirt, Burdur, Tunceli, Kilis

TÜRKİYE'NİN HANGİ İLİ HANGİ KURUYEMİŞİ VE KURUYEMİŞLİ ÜRÜNLERİ SEVİYOR?

Söz Konusu markanın verilerine göre kuruyemiş tercihinde en ilginç il mesir macunu düşkünlüğü ile Osmaniye. Osmaniyeliler Mesir Macunu yemeyi nedense çok seviyorlar. Bitlisliler ilk sırada Kudüs Hurmasını tercih ederken, Bingöllü ve Gümüşhaneliler kavrulmuş badem içi yemeyi tercih ediyor. Aydınlı ve İzmirlilerin tercihi Antep fıstıklı sütlü çikolata olurken, Çankırılı ve Bayburtlu’ların ilk tercihi Kajudan yana..

Kuruyemişte Ankaralı, Kocaelili, Kayserili, Kırşehirli, Karabüklü, Bartınlı, Muşlu, Iğdılı, Ardahan’lı, ve Hakkarililerin ilk tercihi ise Lüx karışık kuruyemiş.

İLLERE GÖRE İKİNCİ SIRADA EN ÇOK SEVİLEN KURUYEMİŞ ÜRÜNLERİ,,,

Aydınlılar ikinci tercih olarak Antep Fıstıklı Sarma Sadrazam’ı tercih ederken, Bursalı, Antalyalı, Konyalı, Yozgatlı, Eskişehirli, Trabzonlu, Tokatlı, Balıkesirli, Sivaslılar karışık kuruyemiş yemeyi tercih ediyor. Kocaelili, Adanalı, Gaziantepli, Kastamonulu, Mersinli, Vanlı ve Orduluların  ikinci tercihi Kaju olurken, Erzurum’un ikinci tercihi Badem'den yana...

Abdullah Tunç: Müşteri doğal şeker kullanımı içeren ürünlere yöneldi.

“Besleyici ve sağlıklı atıştırmalıklar günlük beslenme alışkanlıklarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor” diyen Tunçlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdullah Tunç ,  “Türkiye olarak kuruyemiş tüketmeyi çok seviyoruz. Ülke genelinde ilk tercihimiz ay çekirdeği. Ancak ülkemizde kuruyemişin çeşitlenmesi tercihlerimizin de değişmesine neden oluyor. Markamız  müşterilerimize bin 500’ü akın kuruyemiş seçeneği sunuyor. Ay çekirdeği ilk tercih ama özellikle kurutulmuş meyveler ve ülkemizde yetişen ve sağlıklı gıdalarda başı çeken badem, ceviz gibi ürünler sıkça tercih ediliyor. Son yıllarda uzak doğudan gelen kaju ülke genelinde popüler olmaya başladı. Aynı zamanda kurutulmuş meyveler, fındık, antep fıstığı, incir, hurma gibi birçok sağlıklı atıştırmalık tercih ediliyor. Müşteri pandeminin ardından sağlıklı gıdalara yönelmeye başladı. Çikolata, lokum gibi şeker içeren ürünlerde de etiket okuma alışkanlıkları arttı ve müşteri doğal şeker kullanımı içeren ürünlere yöneldi. Türkiye genelinde tüketici artık herhangi bir mağazaya gidip, vitrindeki kuruyemişleri tercih etmiyor. Sağlıklı beslenme adına seçici davranıyor ve tercihleri belirli. Tüketici yakın çevresinde istediği nitelikte ürüne ulaşamaz ise online tercihlere yönelmeye başlıyor" açıklamasına bulundu.

Yorumlar