Mutfak

Stres ve depresyona karşı özel çay tarifi

Stres ve depresyon etkilerine karşı iyi gelecek doğal kür

Stres ve depresyona karşı özel çay tarifi

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik,  "Mutsuzluk hissi, kişilerin günlük hayatını derinden etkiliyor. Özellikle şehir hayatı, kalabalık, ekonomik kaygılar derken insanlarda artan depresyon hali birçok kişide görülmeye başladı. Bu kapsamda uzun yıllardır birçok hastalıkta kullanılan bitkiler, insanları rahatlatıcı özellikleri ile de doktorların hastalara verdiği doğal kür tariflerinde yerini alıyor" uyarısında bulunan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik, stres ve depresyon etkilerine karşı iyi gelecek doğal kür tarifi paylaştı: 

Depresyona karşı kür için malzemeler;

  • Bir tatlı kaşığı biberiye,
  • Bir tatlı kaşığı yeşil çay,
  • Bir tatlı kaşığı kadar lavanta.

Depresyona karşı kürün yapılışı

Malzemeleri cam bir sürahi ya da bardağa koyun. Üzerine kaynar su ekledikten sonra 5 ile 10 dakika demlenmesini bekleyin. Günde 3 bardağa kadar içebilirsiniz.

Biberiyenin faydası: stres yönetimine karşı bire bir kullanılan bir bitki olarak biliniyor. Koklandığında vücutta salgılanan kortizol hormonu sinirin yatışmasını sağlıyor. 

Yeşil Çayın faydası: İçerisinde bulunan theanine amino asid sayesinde yeşil çay, vücutta sakinleştirici etkisi ile biliniyor. Bu yüzden yeşil çay anksiyete ve stresi azaltmaya yardımcı oluyor.

Lavantanın faydası: Lavanta yağı, stres ile başa çıkmak için önerilen ilk bitkilerin başında geliyor. Kokusu ile sakinleştirici ve sinir sistemini yatıştırıcı özelliği olan lavanta, kaygı, uykusuzluk, depresyon, mide bulantısı gibi birçok probleme de çare oluyor.

Yorumlar