Mutfak

Nar gibi kızarmış yılbaşı hindisi pişirmenin püf noktaları

Ünlü şef Levent Peker, yılbaşı akşamını sevdikleriyle birlikte evde keyifli bir sofrada uzun sohbetlerle geçirmek isteyenler işin hindiyi şef gibi pişirmenin inceliklerini açıkladı.

Nar gibi kızarmış yılbaşı hindisi pişirmenin püf noktaları

Hindi pişirmenin zor olduğunu düşünenlere özel tüyolar veren ünlü şef Levent Peker, doğru noktaları bilirseniz hindi pişirmenin aslında sanıldığından kolay olduğuna dikkat çekti:

İlk adım doğru hazırlık

Lezzetli bir hindi pişirmenin ilk adımı hazırlık aşaması. Hindiyi defne yaprakları ve top karabiberle yarım saat kadar haşlamak en önemli adımdır. Yapılan bu işlem hindinin lezzetini arttırıp, pişmesini de kolaylaştıracaktır.

Nar gibi kızarmış hindinin sırrı sosunda

Reklamlarda gördüğümüz gibi hindi pişirmek için; sıvıyağ, toz şeker, bal ve kırmızı toz biberden oluşan bir sos öneriyorum. Hindinin iç ve dışının bu sosla kaplayarak fırınladığınızda nar gibi kızarmış, reklamlara taş çıkartacak bir görüntü ve lezzet yakalamak mümkün.

Sulu ve yumuşak olması için hindi iyi pişirilmeli

Hindinin sulu ve yumuşak olması içinse 180 derece 1,5 saat kadar pişirilmesi gerektiğini, pişerken kurumasını önlemek için fırının altına derin bir kapta su konulması gerektiğine dikkat çekiyor. 

Sebzelerin doğru pişirilmesi için ipucu

Hindinin en önemli tamamlayıcısı olan sebzelerin pişirilmesinde ise ayrı bir ipucu gizli… Bu sebzelerin hazırlanmasında da ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Sebzelere lezzetini veren hindinin haşlama suyudur. Sebzelerinizi mutlaka haşlanan hindinin suyunda haşlayın. Bu hem bütünlük hem de lezzet için önemlidir.

Yorumlar