Mutfak

Kavun seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kavun alırken dikkat etmeniz gerekenler

Kavun seçerken nelere dikkat edilmeli?

Kavun alırken yeterince olgunlanmış, dokusu hafif sertlikte, dip tarafı yumuşak, hoş kokulu olanlar tercih edilmelidir.

Kavunu olgunlaşması uzun süren bir meyvedir. Bu nedenle kavun seçerken unutulmaması gereken kriterler vardır.

Öncelikle kavunların olgun olanları tercih edilmelidir. Ancak kabuğu olgunluk derecesinin belirlenmesini zorlaştırır. Bu nedenle koku ve kabuğunun olgunluğu konusunda verdiği ipuçları kullanılmalıdır.

Kavun alırken kabuğu çok sert olmayan, kabuğunda çatlak veya ezik bulunmayan, hoş ve tatlı kokulu olanları tercih edilmelidir. 

Kabuğa bastırıldığında hissedilen yumuşaklık olgunluk derecesini belirtmektedir. Ancak kapitalizmin doğurduğu tüketim koşullarının, satıcıların hileli yumuşaklık sağlamasına yol açtığını da unutmamalıdır. Yumuşak kavunlada darbe ve ezilme varsa, hile de vardır.

Olgun kavunlar aromatiktir. Bu nedenle satın alırken yoğun bir koku yayanlar belirlenip alınmalıdır. Tabi kokunun yapaylığı ve doğallığına da dikkat gerekir.

Kavun nasıl saklanmalıdır?Kesilmemiş kavunu serin ve kuru bir ortamda uzun süre koruyabilirsiniz. Ancan böyle bir yeriniz yoksa, kavunu ikiye bölüp streçleyerek muhafaza edebilirsiniz.
Kavunun sağlığa en çok bilinen faydalarıHoş kokusu, lifli, sulu yapısı ve ağızda bıraktığı lezzetle kavun, kilo vermeye yardımcı olurken, pek çok sağlık sorunun önlenmesine katkı sağlayan yararlı meyvedir.

 

Yorumlar