Mutfak

Full Mudamma tarifi

Full Mudamma Batıda Fasulye Favası olarak kabul edilen, favada kullanılan bakla ile yapılan hafif bir antik yemek

Full Mudamma tarifi

Nil’in Emzirdiği ülke olan Mısır, Piramitleri ile tanınsa da çok zengin bir ülke. Tarih boyunca Nil’in alüvyonlu topraklarında yetişen bitkilerle beslenen bu güneş ülkesi Osmanlıda da yazlık ülkeydi. Kış kavramının bilinmediği bu sıcak ülkenin Doğu Akdenize özgü bir damak tadı var. Mısır mutfağı, Mısır’ın zengin Nil Vadisi ve Deltasında baklagiller, sebzeler ve meyvelerden yoğun olarak yararlanmaktadır. Pirinç dolması sebzeler, üzüm yaprakları, şavurma (dürüm), kebap ve köfte gibi Doğu Akdeniz bölgesinin yemekleri ile benzerlikler paylaşıyor. Yerel olarak eish baladi olarak bilinen pide yanında peynirde mutfağın temeli. Peynir yapımı 1.Hanedanlığa Kadar Gidiyor.

Hem Tarihi Hem Çok Hafif Bir Lezzet

Ramazan sofralarında hafif bir yemek olacağını düşündüğümüz Full Mudamma Mısırın tarihi kökleri olan muhtemelen 2500 yıllık tarihi olan bir yemek. Full Mudamma Batıda Fasulye Favası olarak kabul ediliyor ki favada kullanılan bakla ile yapılıyor. Otantik full mudammas tarifi, doyurucu, kremsi fava fasulyesi ile yapılan, öğütülmüş kimyon, taze otlar, acı biber ile sarı limon ve sarımsak sosunun lezzet ile yüklü! Sıcak pide ve dilimlenmiş sebzelerle servis yapılıyor. Ya da tahin, humus ve kavrulmuş karnabahar gibi sebzelerle bir vegan ziyafetine dönüştürülebilir.           

Suriye Stili Full Mudamma Tahin ve Nohut İçeriyor

Ful mudammalar Orta Doğu’da farklı şekillerde servis edilir; özellikle Mısır ve Lübnan’da çok popüler. Bazı ülkeler haşlanmış yumurta ile bazıları ise doğranmış taze domates ile sever. Bazıları püre haline getirilir, diğerleri fasulyeyi bütün bırakır. Yemeğin tabanı, bakla, sarımsak, limon suyu ve zeytinyağı da dâhil olmak üzere her yerde aynı olma eğilimindedir.

FULL MUDAMMA MALZEMELERİ

  • Yaklaşık Yarım Kilo Bakla
  • 1 Su Bardağı Limon Suyu
  • 1 Su Bardağı Sızma Zeytinyağı
  • 4 Diş Ezilmiş Sarımsak
  • 4 Yemek Kaşığı Doğranmış Maydanoz
  • İki Adet Domates
  • Üç Adet Yeşilbiber
  • Tatlandırmak için Kırmızı Biber, Kimyon ve Tuz
  • Servis İçin Yufka Ekmek ve Bir Baş Soğan

FULL MUDAMMA TARİFİ

Baklaları bir düdüklü tencerede haşlıyoruz. Sonra haşlanmış baklayı suyunu süzdükten sonra bir salata kâsesine koyuyoruz. Baklayı biraz eziyoruz. İçine bol kimyon koyuyoruz. Sonra sarımsak döveceğinde bir adet çok ince doğranmış yeşilbiberle sarımsağı beraber eziyoruz. Sarımsak biber karışımına limon suyunu da döküp onun içine de biraz hakiki sızma zeytinyağı koyup sosunu elde ediyoruz. Bu sosu baklanın içine döküp karıştırıyoruz.  Ayrıca da sızma zeytinyağı ekliyoruz. Üzerini süslemek için doğranmış yeşil biber, doğranmış domates ve doğranmış maydanoz ekliyoruz.

Hazır olan Full Mudammayı üçgen şeklinde doğradığınız yufkaların içine soğanla beraber koyup afiyetle yiyiyoruz.

Arzu ederseniz haşlanmış nohutla tahini bu harika salatanın içine katabilirsiniz. Her halükarda ramazanda oruç tutanlara nefis bir sahurluk olacaktır. Eğer vegan değilseniz daha tok tutmak adına doğranmış haşlanmış yumurtada ekleyebilirsiniz. Ama bu salata aynı zamanda harika bir Vegan lezzet.

Arzunuza kalmış bir şey bu salatanın yanında patlıcan ezmesi ya da kızarmış patlıcan da olabilir.

Kaynak: The Mediterranean Dish / https://yeryuzundenhaberler.com  Tarif: Suzy Karadsheh

Yorumlar