Mutfak

Ekşi mayalı ekmeklerin 4 temel yararı

Anadolu ekmek kültürünün bir parçası olan ekşi mayanın sağlığa ve ekonomiye faydaları:

Ekşi mayalı ekmeklerin 4 temel yararı

16 Ekim Dünya Ekmek Günü’nde ekşi mayalı ekmeğin faydalarına dikkat çeken Puratos Türkiye, ekşi mayanın sağlık yararlarının yanı sıra ekmek israfını önleyerek ekonomik yararının da olduğunu vurguladı.

Türkiye, dünyada en fazla ekmek yiyen ülkeler arasında 

 World of Statistics'in yaptığı araştırmaya göre Türkiye, Sırbistan ve Bulgaristan dünyada en fazla ekmek satılan ülkeler  arasında. Türkiye’de kişi başına yıllık ekmek 110 kiloya kadar ulaşıyor. Ancak bir o kadar ekmek de israf ediliyor.

UNEP (The United Nations Environment Programme - Birleşmiş Milletler Çevre Programı) 2021 raporuna göre Türkiye'de, günlük 4,9 milyon ekmek israf ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 verilerine göre ise Türkiye'de, her yıl bir buçuk milyarın üzerinde ekmek çöpe gidiyor. Puratos, ekşi maya ile yapılan ekmeklerin raf ömrünün uzun olduğunu hatırlatarak, ekşi mayanın ekmek israfını önlemekteki rolünün de altını çiziyor.

Ekşi mayanın, Anadolu ekmek kültürünün bir parçası olduğunu da hatırlatan Puratos, faydalarını şöyle sıraladı:

  • Ekşi maya besleyicidir: Ekşi mayalı ekmek, ek besleyici faydaları olan laktik bakteri ve maya karışımı ile fermente edilir, bu nedenle ekşi maya üretiminde kullanılan tahıldan daha besleyicidir.
  • Ekşi maya düşük glisemik indekse sahiptir: Ekşi mayalı ekmek normal ekmeğe göre daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Daha uzun süre tokluk hissi vererek öğün aralarında atıştırmayı önler.
  • Ekşi maya vitamin ve mineral kaynağıdır: Ekşi mayalı ekmekte bulunan vitamin ve mineraller vücut tarafından daha kolay emilir ve vücut bunları daha iyi bir şekilde kullanabilir.
  • Ekşi maya mikrobiyota dostudur: Ekşi mayada bulunan mikroorganizmalar, bağırsak florasını (veya mikrobiyotayı) olumlu yönde etkiler ve böylece sindirimde bazı ek faydalar sağlar.

Yorumlar