Mutfak

Dönerde baharat tuzağına dikkat

Döner için kullanılan etler sağlığı tehdit edebiliyor. Özellikle yaz aylarında çeşitli baharatlar eklenerek bozuk etlerin kamufle edildiği dönerlere çok dikkat edilmeli.

Dönerde baharat tuzağına dikkat

Envai çeşit hilenin yapıldığı yeme içme sektöründe en fazla suistimal edilen ürünlerden biri ve döner. Döneri güvenle yemek için et seçiminden pişirme tekniğine kadar birçok konuya dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen  İşletmeci Ali Sarar, özellikle yaz ayında çeşitli hilelerin yapıldığına dikkat çekti.

Etin tadını gizlemek için yapılan hileler

Etin bekletilip bekletilmediğinin anlaşılmasının çok zor olduğunu söyleyen Ali Sarar, “Öncelikle etin rengi, parlaklığı ve kokmaması kalitesini anlamak için öncelikli kriterdir. Burada çok fazla baharat yoğunluğuna da dikkat etmek gerekiyor. Çeşitli baharatlar eklenerek etin gerçek tadı gizlenebiliyor. Çok fazla baharat konulan ve yan gıdaların çok fazla eklenmesi şüphe uyandırmalı. Etin kendine has tadına varmanız gerekiyor. Bir de çok fazla müşterisi olmayan yerlerde etler uzun süre beklemiş oluyor. Bu yüzden yoğunluğu yüksek işletmelerden dönerin lınması gerekiyor” dedi.

Etin pişirilme tekniği de önemli

Lezzetli bir döner için etin kaliteli ve taze olması gerektiğine vurgu yapan Sarar, genellikle dana eti tercih edildiğini ancak kuzu etinin de kullanılabileceğini belirtti. Sarar, sözlerine şöyle devam etti: “Diğer bir önemli konu, etin marine edilip uygun koşullarda muhafaza edilmesi. İyi dinlenmiş bir et uygun pişirme teknikleri ile dönerin lezzetini 2 katına çıkarır. İyi pişmiş ve zararlı organizmalardan korunmuş et, yanmamış, 70 derece ve üzerinde pişmiş ettir. Yanlış pişirme tekniği ile etin tüm özelliklerin kaybolmasına neden olur. Ayrıca etin ateşle direkt temas etmemesi çok önemlidir. Ateşte en fazla 10-15 saniye tutmak gerekir. Daha az pişirme süresi de etin çiğ kalmasına neden olur.”

Yorumlar