Mutfak

Dondurulmuş Balık Alırken Dikkat edilmesi gereken noktalar

Dört mevsim balık yemek için en iyi alternatif olarak satışa sunulan dondurulmuş balık ürünleri, ulaşılabilir ve güvenlidir ama alırken çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Dondurulmuş Balık Alırken Dikkat edilmesi gereken noktalar

Gıdanın uzun süre muhafaza edilmesini ve her mevsim insanlara ulaşmasını sağlamak ve de kayıpların önüne geçmek için geliştirilen saklama yöntemlerinden olan dondurulmuş su ürünlerinin önemli bir alternatif gıda olarak karşımıza çıktığını söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Fatmagül Öztürk, gerekli koşullar ve kontroller sağlandığında dondurulmuş balıkların güvenilir ve sağlıklı olduğunu söyledi ve şu önerilerde bulundu: 

Balık ve diğer su ürünlerinin taze olduğunda da soğuk zincir araçları ile taşınması ve muhafaza edilmesi gerekir. 

Dondurulmuş balık ürünleri alırken dikkat edilmesi gerekenler

Dondurulmuş balık veya herhangi bir ürün alırken mutlaka son kullanma tarihi kontrol edilmelidir.

Marketten dondurulmuş ürün alırken ürünlerin uygun ortamda satışa sunulduğuna ve çözünmediğine dikkat etmek gerekiyor.

Tüm dondurulmuş gıdalar gibi marketten çıkarken en son almamız lazım ki o süreçte herhangi bir çözülme yaşanmasın. Aynı gün içerisinde yemeyeceksek özel taşıma poşetleri ile taşınmalıdır.

Dondurduğumuz balığı çözündükten sonra tekrar dondurmamalıyız. Bu kurallara uyulmadığı takdirde gıda zehirlenmeleri yaşanabilir. Bazı birkaç püf noktaya dikkat ettiğimizde dondurulmuş balık ürünlerini rahatça yiyebilirsiniz”

Yorumlar