Mutfak

Alkali Su İçmek Faydalı Mıdır? Nasıl Hazırlanır?

Alkali su, mineral açısından asidik sulara göre daha fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum ve bikarbonat içermesi ile hücrelerden daha iyi emilir.

Alkali Su İçmek Faydalı Mıdır? Nasıl Hazırlanır?

Beden sağlığı açısından su içmek son derece önemlidir. Günde yeteri miktarda su alındığı zaman sindirim ve boşaltım sistemleri çok daha iyi çalışır. Cilt sağlığı pozitif açıdan etkilenir. Bunun yanı sıra düzenli su içmekle birlikte vücudun yerine getirmesi gereken fonksiyonlar açısından son derece verimli bir çalışma izlenir. Su içimi elbette yalnızca herhangi bir suyu içmek demek değildir. PH değeri açısından üzerinde durulması gereken noktalar vardır. PH değeri asidik ya da alkali olma kriterleri açısından sağlıklı beslenme konusunda daha çok alkali su önerilir. Alkali suların mineral açısından asidik sulara göre daha fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum ve bikarbonat içermesi ile vücuttaki hücrelerden daha iyi bir emilim gerçekleşicr.

Alkali Su Nedir?
Sular pH değerlerine göre asidik ya da bazik olabilir. Bu noktada bazik formülasyona sahip olan alkali sular, mineraller açısından son derece zengin bir yapıdadır. Hücre emilimi açısından daha iyi bir çalışma gösteren alkali su, besleyici bir yapı taşı olarak öne çıkar. Dolayısıyla pH değeri 7'den büyük olan alkali yani bazik sular bu açıdan tercih edilir.

İnsan vücudunda dolaşımı sağlayan kan aynı zamanda alkali özelliklere sahip bir formdadır. Bu sebeple uzmanlar alkali su kullanımını vücuttaki asit ve baz dengesi için önemli görür. Eğer bir kişinin vücut sıvısı pH derecesi düşük ise doktorlar alkali beslenmeyi tavsiye eder.

Alkali Su Nasıl Hazırlanır?
Alkali su yapımı, karmaşık süreçleri olan ve güç bir şekilde hazırlanan bir etkinlik değildir. Evde rahat ve kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz tariflere sahiptir. Dolayısıyla birçok kişi dışarıdan alkali su almak yerine evde doğal yöntemlerle hazırlamayı tercih eder. Alkali su hazırlama adımları arasında ise şunlar vardır:

Limonlu alkali su yapımı için 1 limon yıkanıp ardından dilimlenir.
Daha sonra 2 litre suyun içine atılır.
2 litre suyun alkali olabilmesi için toplam 8 saat beklenir.
8 saatin ardından 1 çay kaşığı deniz tuzu eklenerek su içmeye hazır olur.
Karbonat ile alkali su elde etmek için ise 2 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek toplam 1 buçuk saat bekletilir. Daha sonra bazik su hazır hâle gelecektir.

Alkali Su Faydaları Nelerdir?

Alkali suyun sağlık açısından birçok olumlu etkisi olduğu söylenir. Önemli olan doğru bir şekilde hazırlamak ve düzenli alkali su içmeye özen göstermektir. Zaman içinde alkali su faydaları etkisini göstermeye başlar. En başta alkali suyun faydası güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olmasıyla vücuttaki toksinleri atabilmesidir. Bu sayede bağışıklık sistemini ve vücudun hastalıklara karşı direncini güçlendirir. Aynı zamanda alkali su böbrek taşlarının oluşumunu büyük ölçüde engeller ve böbreklerin çalışma kapasitesini artırır.

Alkali su ile vücut daha nemli bir yapı kazanır. Bu sayede vücutta cilt hastalıkları çok az görülür. Cildi beslemesiyle daha nemli ve hoş bir görünüm elde edilir. Düzenli alkali su içimi cildi daha iyi bir forma ulaştırırken yaşlanmayı da geciktirir. Bunların yanı sıra alkali su tüketimi diyet ve spor açısından da çok faydalıdır. Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Alkali Su ile Daha Sağlıklı Yaşayın!
İçilen  her şeyin yeterli miktarda olması ve kişinin sağlığına pozitif katkısı önemlidir. Bu durum alkali su içimi için de geçerlidir. Doğru şekilde hazırlanıp doğru miktarda alkali su içimi, sağlıklı yaşam için kişide kilit bir rol oynayacaktır. İstediği beden sağlığına ulaşmasına, daha iyi bir görünüme sahip olmasına ve düzenli beslenme konusunda faydalanmasına alkali su katkı sağlar.

Alkali su ile daha sağlıklı yaşamak mümkün. Elbette sadece alkali su içeerek değil. Bunun yanı sıra beslenmenize de dikkat etmeniz, yağlı ve yüksek kalorili besinler yerine daha sağlıklı besinlere yönelmeniz önemlidir. Tek başına bir şey yapmak etkili olmazken birden fazla adımı aynı anda gerçekleştirmek pozitif bir katkı sağlama gücündedir.

Yorumlar