Kültür Sanat

Ünlü müzisyen Özkan Uğur vefat etti

Türkiye'nin dünyaca ünlü müzik gruplarından MFÖ'nün Ö'sü olan ünlü sanatçı Özkan Uğur dünya hayatına gözlerini yumdu.

Ünlü müzisyen Özkan Uğur vefat etti

Kanser hastalığından dolayı  bir süredir yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ünlü müzisyen Özkan Uğur, 69 yaşında vefat etti.

ÖZKAN UĞUR'UN CENAZE TÖRENİ

Özkan Uğur'un naaşı 11 Temmuz Salı günü öğle vaktinde Taksim Camisi'nde kılınacak cenaze namazına müteakip, Karacaahmet Mezarlığına defnedileceği kaydedildi.

Uğur için ayrıca aynı gün saat 11.00'de Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) anma töreni düzenlenecek.

ÖZKAN UĞUR KİMDİR?

Özkan Uğur, 17 Ekim 1953'te İstanbul'da dünyaya geldi. İlkokulda mandolinle tanışan Özkan Uğur, müzik hayatına 1970 yılında birçok ünlü ismin de zaman zaman yer aldığı Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası'nda başladı.1971 yılında Kızıltoprak'ta tanıştığı Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile ilk grubu Kaygısızlar'la profesyonel bas gitaristliğe başladı. Kaygısızlar, Kurtalan Ekspres, Ter Gruplarında gitarist olarak sahne alan Özkan Uğur, Erkin Koray ile birlikte 1972 yılında "Hor Görme Garibi / Züleyha" 45'liğini çıkardı. 1980'lerin başında Özkan Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Güner, ünlü isimlerin de arkasında çalıp para biriktirdiler. 1984 yılında MFÖ olarak ilk albümleri Ele Güne Karşı Yapayalnız ile şöhreti yakaladılar. MFÖ, 1985 yılında Diday Diday Day ve 1988 yılında Sufi şarkısı ile olmak üzere iki kez Türkiye'yi Eurovision'da temsil etti. Özkan Uğur, MFÖ'de bas gitar çalarken, aynı anda inanılmaz zor derecedeki vokalleri tenor ses rengi ile başarıyla icra etti. Çeşitli sinema filmleri ve TV dizilerinde rol alan Özkan Uğur, 2013 yılında yakalandığı lenf kanserini yenmeyi başardı, ancak 2020 yılında yakalandığı kanser tedavisi devam ediyordu.

Sanatçı Özkan Uğur 8 Temmuz Cumartesi gününü hayata gözlerini yumdu. 

MFÖ grubu adını nereden alıyor?

3 Kişilik MFÖ müzik grubu adını grubu kuran sanatçılardan alıyor: Özkan Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Güner

Yorumlar