Kültür Sanat

Ressam Gülseren Südor’un 60’ıncı sanat yılı kitapla taçlandırıldı

Gülseren Südor Retrospektif 1963-2023 kitabı, çağdaş Türk sanatının önemli temsilcilerinden ressam Gülseren Südor’un 60’ıncı sanat yılında yayınlandı

Ressam Gülseren Südor’un 60’ıncı sanat yılı kitapla taçlandırıldı

Günümüz çağdaş Türk sanatının önemli temsilcilerindden ressam Gülseren Südor’un 60’ıncı sanat yılı nedeni ile Editör Prof. Dr. Nükhet Güz ve Telga Südor Mendi tarafından metinleri yazılan “Gülseren Südor Retrospektif 1963-2023” kitabı çıktı.

Kitap, eserlerinde kadınlık, kadın olma ve dönüşen kadınlık rolleri üzerine düşünen ve üreten, aynı zamanda sanatı benliğinde duyumsayan ressam, eğitmen, eleştirmen ve yazar Gülseren Südor’un tüm sanat yaşamını gözler önüne seriyor.

Hiper-manierist ressam

1970’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten sonra aralıksız çalışarak, sürekli yeni teknik ve biçemleri araştırarak, sanatsal görgü ve kültürünü yeteneğinin hizmetine sunan Gülseren Südor, Fantastik Realist olarak başladığı sanat serüvenine daha sonra ünlü eleştirmen-yazar Sezer Tansuğ’un öncü olduğunu saptadığı Hiper-manierist ressam olarak devam ediyor.

“Gülseren Südor Retrospektif 1963-2023” kitabı, sanatçının beş kıtaya yayılan sergilerini, zaman ve emeğini vererek iletişim bilim ve göstergebilim öğretileri ışığında, 60 yıl öncesi ve günümüz Türkiye’sinin doğasını, insanını, kültürel ve görsel olarak mercek altında incelercesine sanatının hizmetine sunmasını bol renkli, siyah beyaz resim, desen, baskı resim görselleri eşliğinde anlatıyor.

Yurtiçi ve yurt dışında birçok müze ve koleksiyonlarda çok sayıda eserleri bulunan ressam Gülseren Südor’un sanatı hakkında bilgi edinmek isteyen sanatsever okuyucunun zevkle edinip okuyacağı bir kitap niteliğinde olan, sanata verdiği değer ve destek ile dikkat çeken Farmatek firmasının sponsorluğuyla basılan; “Gülseren Südor Retrospektif 1963- 2023” kitapevlerinin raflarında yerini aldı.

Gülseren Südor kimdir?

Sanat yaşamı 60 yıla varan duayen sanatçı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden mezun olduktan sonra dört yıl boyunca İtalya Roma’da yaşadı. Başta İtalya ve Avusturya olmak üzere yurt dışında dokuz kişisel, yurt içinde ise 75 kişisel sergi açtı. Yurtdışı dahil olmak üzere 20’den fazla fuar, bienal ve trienale katıldı. Sayısı 250 yi geçen karma sergide yer aldı ve temel tasarım kitabına imza attı. Yapıtları yurt içi ve yurt dışında birçok koleksiyonda ve müzelerde eserleri bulunan Gülseren Südor’un yurtdıs dahil birçok ödülü bulunmaktadır.
 
 
 
 

Yorumlar