Kültür Sanat

Resmin Türkçesi sergisi

‘Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması’ sergisi, 28 Haziran-3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Resmin Türkçesi sergisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Dairesi Başkanlığı'nın organizasyonu ile  iki kıtada yedi ülkeye yayılan Türk dünyası ülkelerinden ve Türkiye’den sanatçıların eserlerinin yer aldığı, “Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması” sergisini ziyarete açıldı.

Özbekistan’dan Akmal Nuridonov ve Alisher Alikulov’un, Azerbaycan’dan Arif Aziz, Refik Aziz ve Sakit Mammadov’un, Kırgızistan’dan Eldar Aitmatov, Yuristanbek Shygaev ve Musakeev Temirbek’in, Kazakistan’dan Sembigali Smagulov’un, Türkmenistan’dan Hüssein Husseinov’un, Türkiye’den ise Devrim Erbil, Ergin İnan, Kadir Ablak, Mahir Güven, Süleyman Saim Tekcan ve Yalçın’ın Gökçebağ’ın eserleri yer alıyor.

İBB Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle ve Azerbaycan’ın dünyaca ünlü ressam Sakit Mammadov’un açılışı konuşmasını yaptığı sergi açılışına   sanatçılar ve kültür sanat dünyasından davetliler katıldı. 

İBB olarak Türk dünyasıyla buluşma arzusuyla 2021’in Kasım ayında ‘Türk Dünyası Ülkelerinin 30 Yıl. Bağımsızlık Kutlamaları’nı gerçekleştirdiklerini anımsatan İBB Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle, “Ortak bağa sahip ulusların, kültür ve dil üzerinden eserlere sahibiz. Bu Ortak düş ve fikir birlikteliğinin ifadesi sanat, bizi birbirimize bağlayan çok derin ve çok kadim bir bağ” dedi. 

Resmin Türkçesi, Tophane-i Amire'de sergileniyor - FOTOGALERİKüratörlüğünü Sakit Mammadov'un yaptığı “Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması” sergisi, 28 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

 Konuşmasına “Bugün Türk Dünyasının bayramı” sözleriyle başlayan sanatçı Sakit Mammadov, Türk dünyasının en ünlü sanatçılarının İstanbul’a geldiğini söyledi. İstanbul’un sadece Türk dünyasının değil tüm dünyanın medeniyet payitahtı olduğunu söyleyen Mamadov, “Herkes kardeş olabilir. Ama dost olamaz. Kardeşler bugün dost yapıyoruz. Biz onların sanatını çok seviyoruz. Burada Türkiye'de bu sanatçıları bir araya getirmek beni çok sevindirdi.  Bizim bayrağımızın üzerinde yıldızla beraber hilal var. İnşallah o hilal bütün dünyaya ışık saçar” ifadelerini kullandı. 

‘Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması’ sergisi, 28 Haziran-3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. 

 

Yorumlar