Kültür Sanat

Oğuz Tansel Halkbilim Ödülü başvuruları başladı

Şair ve halkbilimci Oğuz Tansel adına verilen ödül için başvurular başladı. Bu yıl Halkbilim dalında verilecek ödüle son başvuru tarihi 31 Ocak.

Oğuz Tansel Halkbilim Ödülü başvuruları başladı

1940 kuşağının lirik ve özgün sesi, Salâh Birsel’in tanımıyla, “Doğa vurgunu, dağlarda duman duman ormanlardan, karlı uçurumlarda mavi sabahlardan geçip giden” ozan, halkbilimci Oğuz Tansel'i anılarda yaşatmak, Atatürkçü ve devrimci kişiliğini, toplumcu düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek için her yıl verilen Oğuz Tansel Ödülü bu yıl halkbilim araştırmalarını heveslendirmek amacıyla Halkbilim dalında veriliyor. 

SON KATILIM TARİHİ 31 OCAK 2021 OLARAK AÇIKLANDI

Ödül Şartnamesinde yer alan koşullar şöyle:

    1- Ödül bu yıl Halkbilim alanında bir araştırma yapıtına verilecektir. Ödüle bir kitap, dosya, yüksek lisans veya doktora tezi ile  başvurulabilir.  Kitap bütünlüğünde yayımlanmamış yapıtlardaki sözcük sayısı  en az 40,000 olmalıdır. 

    2- Ödüle aday yapıtın 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. 

    3- Ödüle son başvuru tarihi 31.01.2021’dir. (Postadaki olası gecikmeden düzenleme kurulu sorumlu değildir.)

    4- Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri ve bunların birinci derece yakınları dışında tüm katılımcılara açıktır.

    5- Ödül tek yapıta verilecektir.

    6-  Yapıt kitap bütünlüğünde yayımlanmış ise 7 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kağıda,12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 7 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo ile gönderilecektir. Yayımlanmamış yapıtlar PDF formatında gönderilebilir.

    7- Katılımcı, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri ve bir adet fotoğrafının bulunduğu ayrı bir zarfı yapıtıyla birlikte ulaştıracaktır. Bu maddede istenenler e-posta ile gönderilebilir.

    8- Ödül tutarı 3,000 TL olarak belirlenmiştir.

    9- Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir.

    10-  Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir.

    11- Ödül töreni  daha sonra bildirilecek bir tarihte yapılacaktır.  

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Oğuz Tansel Halkbilim Ödülü'nün seçici kurulunda Doç. Dr. Mehmet Kalpaklı (Başkan), Prof. Dr. Işıl Altun, İlhan Gülek, Doç. Dr. Cenk Güray, Prof. Dr. Metin Karadağ  ve MetinTuran yer alıyor.

Başvurular ottembilkent@gmail.com e-posta adresine veya Oğuz Tansel Türk Edebiyatı Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bilkent Üniversitesi, Fa Binası, Bilkent 06800 Çankaya, Ankara posta adresine yapılabilir.

Yorumlar