Kültür Sanat

Mistik Anadolu ve Alevi müziği SOAS'ta

Britanya Alevi Federasyonu'nun öncülüğünde bağlamanın SOAS'ta ders olarak okutulması başvurusundan sonra okulda bu akşam bağlama dinletisi yapılacak.

Mistik Anadolu ve Alevi müziği SOASta

Londra Üniversitesi'nin SOAS (Londra Üniversitesi Oryantal ve Afrika Çalışmaları Okulu) biriminde bağlama sanatçıları Hüseyin Kaplan ve Dursun Can Çakın bu akşam 19.30'da  "Mistik Anadolu ve Alevi müziği" başlıklı konser verecek.

Konserin "Bloomsbury, Londra WC1H 0XG" adresindeki SOAS Üniversitesi'nin "Brunei Gallery Room: Brunei Gallery Lecture Theatre" salonunda ücretsiz ancak yer ayırtmak isteyenlerden 3 sterlin bağış isteniyor.

Açık Gazete'nin haberine göre; Hüseyin Kaplan dinletinin Britanya Alevi Federasyonu'nun öncülüğünde bağlamanın SOAS'ta ders olarak okutulması başvurusundan sonra, konuyla ilgili yürütülen çalışmaların bir parçası olduğunu belirtti.

Kaplan, "Amacımız Alevi inanç ve felsefesinin günümüze ulaşmasında en önemli yer tutan Alevi ozan ve onların havalandırdıkları deyiş eşliğinde semahın icra edilmesidir. Saz Alevi inancında telli Kur'an olarak kabul edilir. Programda Alevi inancı ve sazla ilgili kısa bir sunum yapılacak. Yedi müzisyenin hazırladıkları repertuvar da icra edilecek..."

Konserin ücretsiz olduğunu vurgulayan Kaplan, farklı kültürlere yönelik kültürel etkinliğe toplumun ilgi göstermesini istedi.

Yorumlar