alevi

İslamiyet

Kültür ve Turizm Bakanlığı 40 Alevi uzmanı alacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde 40 Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Uzmanı istihdam edilecek.

İslamiyet

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacak

Kurulması planlanan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı; muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin yönetimini denetleyecek.

İslamiyet

Dersim'in Düzgün Baba'sı inanç turizminin rakipsiz zirvesi

Anadolu Alevileri için önemli ziyaret mekanlarından olan Tunceli'deki Düzgün Baba Dağı, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Yurt

Ankara'da cemevine saldıran 2 şüpheli daha yakalandı

Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde Alevi STK'leri ile cemevine yönelik eylemlerle ilgili 2 şüphelinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

Yurt

Ankara'da Alevilerin bulunduğu mekanlara saldıran kişi yakalandı

Ankara’da Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi, Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’ne saldırı düzenlendi. Emniyet Müdürlüğü, saldırganın yakalandığını...

Kültür Sanat

Hozatlı Ahmet Yurt Dede vefat etti

Anadolu'nun Kayıp Şarkıları belgeselinde söylediği 'Eşrefoğlu al haberi' türküsü ile izleyenleri kendine hayran bırakan Alevi Dedesi Ahmet Yurt, hayata veda etti.

İslamiyet

Hicri 1442 yılına girildi, Muharrem Orucu başladı

Muharrem ayının başladığını gösteren hilalle birlikte Hicri 1442 yılı başladı. İslam inancı içinde özel yeri olan Muharrem Orucu da yeni yılla birlikte başladı.

İslamiyet

Aleviler Hacı Bektaş'ı vefatının 749. yılında andı

Türkmenlerin müslümanlaşmasında büyük etkisi olan ve asırlardır Anadolu'dan Balkanlar'a kadar geniş coğrafyada saygıyla yad edilen Horasan Erenlerinden Hacı Bektaş Veli anıldı.

İslamiyet

Tunceli'de Sarı Saltık Ocağı Çalıştayı yapıldı

Tunceli Cemevi'nde düzenlenen çalıştay, Alevi dedesinin duasıyla başladı.

Kültür Sanat

Mistik Anadolu ve Alevi müziği SOAS'ta

Britanya Alevi Federasyonu'nun öncülüğünde bağlamanın SOAS'ta ders olarak okutulması başvurusundan sonra okulda bu akşam bağlama dinletisi yapılacak.