Kültür Sanat

Kemalettin Kuzucu kahve ve kahvehaneleri anlatacak

Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’nun “Seyahatnamelerde, Anılarda Türk Kahvesi ve Kahvehanesi” başlıklı konuşma, Türk kahvesi kültürünün tarihsel serüvenine odaklanıyor.

Kemalettin Kuzucu kahve ve kahvehaneleri anlatacak

Pera Müzesi ve Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Kahve Sohbetleri” konuşma serisi, 28 Nisan Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikle devam ediyor.

Pera Müzesi’nde “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni” koleksiyon sergisi kapsamında sunulan “Kahve Sohbetleri”, bu ay Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu’yu ağırlıyor. Kuzucu’nun Seyahatnamelerde, Anılarda Türk Kahvesi ve Kahvehanesi” başlıklı konuşması, Doğulu, Batılı, yerli seyyah, politikacı, sanatçı, bilim adamı ve entelektüellerin hatıratlarına ve anılarına yansıyan Türk kahvesi kültürünü mercek altına alıyor. Kahve kültürünün dünya imgelemine yerleşmesinin tarihsel serüvenini gözler önüne seren konuşma, kahvenin halk kültürüne kattıkları, devlet ve toplum hayatındaki yeri gibi konularda hafızalarda yer edinen bilgileri güncellemeyi amaçlıyor.

Seyahatnamelerde, Anılarda Türk Kahvesi ve Kahvehanesi” başlıklı konuşma, 28 Nisan Cumartesi günü saat 14:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor.

Yorumlar