Kültür Sanat

James Bond filmleri ile ünlenen Varda Köprüsü

Adana'nın Karaisalı ilçesinde Toros Dağları arasında 1912'de Almanlar tarafından inşa edilen Varda Köprüsü, James Bond film serisinin Skyfall filmdeki aksiyon sahnelerinden sonra daha çok insanın merakını çekmeye başladı.

James Bond filmleri ile ünlenen Varda Köprüsü

Taştan çelik örme tekniğiyle inşa edilen 200 metre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğindeki köprüye, Adana Valiliğinin projesiyle ışıklandırıldıktan sonra fotoğraf sanatçıları ve doğaseverlerin rağbeti daha da arttı.

Adana Valiliği, Varda Köprüsü'nün yakınındaki Kapıkaya Kanyonu ve Belemedik Tabiat Parkının bilinirliğinin arttırılması için de çalışmalarını sürüdürüyor.


Varda Köprüsü'nün zorlu bir coğrafik noktada olduğunu belirten Adana Valisi Süleyman Elban, "Köprü müteahhitlerinden dolayı Alman Köprüsü adıyla da anılıyor. Köprü bazı filmlerin çekimlerine de sahne oldu. Aktif olarak kullanılan, halen İç Anadolu'yu, Batı Anadolu'yu demir yoluyla Orta Doğu'ya ve bizim ülkemizin güneydoğusuna bağlayan gerçek anlamda bir köprü. Köprü, son dönemde hem ülkemizden hem yurt dışından gelen birçok misafirin, sosyal medya paylaşımcılarının ilgisini görüyor. Varda Köprüsü kendi tarihi yapısı, ihtişamı ve etrafındaki coğrafyasıyla birlikte doğal çekim alanı oldu. Oraya giden insanların sayısı artmaya devam ediyor. O alanlarda yerelde belediyemizin, bizlerin katkısıyla Kapıkaya Kanyonu, Belemedik Vadisi ve Varda Köprüsü civarındaki diğer coğrafi doğal güzelliklerin beraber gezilebileceği, gelen misafirlerin orada vakit geçireceği alanlarla birlikte değerlendirilmesini arzu ediyoruz. İlimizin diğer yerlerindeki alanları da bu anlamda düzenleyip misafirlerin ilimizde birkaç gün geçirmelerini arzu ediyoruz." dedi.ç 

Berlin-Bağdat demir yolu için Adana'nın Karaisalı ilçesinde, 1912'de inşa edilen ve halen kullanılan Varda Köprüsü, "mühendislik harikası" olarak nitelendiriliyor.

O dönem, Sultan 2. Abdülhamit ile Almanya Kralı Kaizer Willheim II tarafından yapılan anlaşmayla Haydarpaşa'dan Bağdat-Halep-Şam'a kadar demir yolu ağı kurulması öngörüldü. Alman mühendislerin kontrolünde inşasına başlanan demir yolu, yaklaşık 15 yılda tamamlandı.

Tren hattının en önemli ve zorlu geçiş noktası ise Toros Dağları'ndaki Belemedik bölgesi oldu. Bölgede hat için 1905'te toplam 12 kilometre uzunluğunda 22 tünel açıldı. Bu tünellerin inşası sırasında da bölgede bir şantiye ve hastane ile ihtiyaç duyulan yapılar faaliyete geçirildi.

Projenin en görkemli yapısı ise bir asırdan fazla süreden beri ayakta olan Varda Köprüsü oldu. 200 metre uzunluğu ve 100 metre yüksekliği bulunan köprü, Toros Dağları'nın arasından trenlerin geçişini sağlıyor.

Yorumlar