Kültür Sanat

fizy Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

Fizy İstanbul Müzik Haftası kapsamında düzenlenen fizy Müzik Ödülleri, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'de gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi.

fizy Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

Fizy İstanbul Müzik Haftası kapsamında düzenlenen fizy Müzik Ödülleri, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'de gerçekleştirilen törenle sahiplerine verildi.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, fizy İstanbul Müzik Haftası kapsamında düzenlenen fizy Müzik Ödülleri sahiplerini buldu.

Yerli dijital müzik platformu fizy öncülüğünde, Türkiye çapında en çok dinlenen, takip edilen ve internette en fazla aranan müzik ve sanatçıların taranmasıyla oluşturulan ödül töreninin Burcu Esmersoy’un sunumuyla Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşti.

En İyi Erkek Sanatçı Ödülü’nü Tarkan alırken, yılın En İyi Kadın Sanatçısı ise Sezen Aksu oldu. 11 farklı kategoride verilen ödüllerin yanı sıra gece boyunca unutulmaz eğlence dolu anlar yaşandı. Ödül töreni fizy üzerinden de canlı olarak yayınlandı.

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, yerli dijital müzik platformu fizy ile bugün en yakın rakibine göre 4 kat daha fazla müzik dinlendiğinin bilgisini verdi.

Terzioğlu, dijital ekonomi hayata girdiğinden beri bazı sektörlerin erken etkilendiğini, en erken etkileneni de aslında müzik sektörü olduğunu belirterek şunları kaydetti;:

"Önce mp3’ler, sonra streaming teknolojileri çıktı ve artık 4G ile beraber sadece müziği dinlemiyoruz, müziği seyrediyoruz, canlı konserler yayınlıyoruz. 3,5 yıldır Turkcell’de dönüşüm içerisindeyiz. Bunu Türkiye’nin datasını Türkiye’de tutmak, Türkiye’nin yaratıcı gücünü Türkiye’de değerlendirmek, mühendislerimizle platformlar kurmak, sanatçılarımızın emeğinin hakkını verecek ortamları yaratmak için gerçekleştirdik. BiP ile anlık mesajlaşma platformu kurduk, Yaani ile arama motoru yaptık, müzik için fizy’yi yarattık, televizyon için TV+’ı yarattık. Bunları yaparken bize dediler ki, ‘Dünya devleriyle nasıl başa çıkacaksınız’, Türkiye sayesinde başa çıkacağız. Çünkü bugün en yakın rakibimizden tam 4 kat büyük bir müzik platformumuz var. Dünyada örneği olmayan canlı konserleri yayınlayan, müşterimizin günde 47 dakikasına hizmet veren inanılmaz bir platform yarattık.

İlk defa dijital dünya ile fiziksel hayatımızı bir araya getirdik ve Müzik Haftası’nı yapmaya karar verdik. Akademi çalışmalarından müthiş konserler ve ödül töreni ile karşınızdayız. Bu ödül töreninin bir özelliği var. Jüri yok. Jüri bütün Türkiye. Biz kendi platformumuz da dahil halka açık tüm kaynaklardan en çok dinlenen, en çok listelere seçilen, en çok takip edilen, ‘trend topic’ olan bütün müzikle alakalı verileri taradık ve en doğru sonuçları belirledik. Turkcell olarak müziğe yatırım yapmaya, sanatçılarımızın emeğinin hakkını alması için çalışmaya devam edeceğiz."

Gecede En İyi Erkek Sanatçı seçilen Tarkan adına ödülü Doğan Müzik Genel Müdürü Samsun Demir, Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz’un elinden aldı

En İyi Kadın Sanatçı seçilen Sezen Aksu adına ise Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, ödülü iletişim danışmanı Sibel Algan’a verdi. En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Ödülü ise Aleyna Tilki’ye verildi.

fizy'nin Atlantis Yapım, Zorlu Performans Sanatları Merkezi ve SM Production iş birliğiyle hayata geçirdiği "İstanbul Müzik Haftası" kapsamında "İstanbul Müzik Ödülleri" verildi.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dijital ekonomi ortaya çıktıktan sonra olumsuz olarak en çok etkilenen sektörün müzik piyasası olduğunu söyledi.

Terzioğlu, müzik sektöründe ilk olarak mp3'lerin ortaya çıktığına işaret ederek, "Daha sonra mobil internet hayatımıza girdi. İş modellerimiz değişti ve artık 4G ile beraber sadece müziği dinlemiyoruz, müziği seyrediyoruz. Canlı konserler yayınlıyoruz ve bu şekilde bambaşka bir dünya ortaya çıktı." dedi.

Turkcell'de 3,5 yıldır bir dönüşüm içerisinde olduklarının altını çizen Terzioğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin datasını Türkiye'de tutacak, Türkiye'nin yaratıcı gücünü yine Türkiye'de değerlendirecek, mühendislerimizle platformlar kuracak, sanatçılarımızın emeğinin hakkını vereceği ortamlar yaratmak için bir anlık mesajlaşma platformu kurduk Bip'le. Sonra bir arama motoru yaptık Yaani ile. fizy'i yarattık müzik için, TV Plus'ı yarattık televizyon için. Biz bunları yaparken bize dediler ki 'Dünya devleri ile nasıl başa çıkacaksınız' işte sizler sayesinde, Türkiye sayesinde. Çünkü şu anda en yakın rakibimizden tam 4 kat daha büyük bir müzik platformumuz var."

- Halk tarafından belirlenen 11 isme ödül verildi

Dinleyiciler tarafından belirlenen 11 kategoride seçimler yapıldı.

Bu kapsamda "En İyi Erkek Sanatçı" Tarkan, "En İyi Kadın Sanatçı" Sezen Aksu, "En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı" ve "En İyi Video Klip" Aleyna Tilki, "En İyi Albüm" Edis, "En İyi Grup" Mor ve Ötesi, "En Çok Dinlenen Single" (Öyle Kolaysa) eseri ile Mabel Matiz, "En İyi DJ" Mahmut Orhan, "En İyi Söz-Müzik" Ersay Üner, "Dijital Platformlarda En Çok Arama Yapılan Sanatçı" Ahmet Kaya ve "Tüm Zamanların En İyi Grubu" MFÖ seçildi.

Gecede ödüle değer görülen usta müzisyen Ahmet Kaya adına ödülü alan eşi Gülten Kaya, "Bazı ödüller hayatımızı değiştirebiliyor. Umuyorum ki bu yeni başlatılmış ödül, sanata, müziğe değer ve emek veren herkes için sonsuz olsun. Müzik, sanat tüm dillerin, kültürlerin sonsuz taşıyıcısı olsun. Özgür sanat ve özgür müzik hepimizin soluklanma alanı olsun." ifadelerini kullandı.

MFÖ grubundan Mazhar Alanson da kendilerini ödüle layık gören herkese teşekkür etti.

Fuat Güner de, "Bu kadar yıl sonra hala bizden bıkmadınız ve bizim de buna karşılık size verecek daha çok senelerimizin olması çok doğal. O yüzden kendimize dikkat ediyoruz, sağlıklı kalmaya çalışıyoruz ki sizlere hayatımız boyunca bol bol müzik yapalım." diye konuştu.

Özkan Uğur ise sağlıkları iyi oldukça grupça müzik yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Tören, DJ performansının ardından sona erdi.

Yorumlar